Amir Ateş kimdir? Amir Ateş Besteleri nelerdir? Amir Ateş kaç yaşında?

04.06.2022
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Amir Ateş kimdir? Amir Ateş Besteleri nelerdir? Amir Ateş kaç yaşında?

Amir Ateş kimdir? Amir Ateş Besteleri nelerdir? Amir Ateş kaç yaşında?

Türk Sanat Müziği Bestecisi, Hafız, Mevlüthan. Kur’an hafızı, mevlidhan, Türk Sanat Müziği ve Tasavvuf Müziği bestecisi ve yorumcusu. 1 Ocak 1942’de Balıkesir’in Kandıra ilçesinde doğdu. Çocukluğundan itibaren dinî eğitim gördü.

Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim, Seni Ben Unutmak İstemedim Ki, Masal Yağmuru, Eylül Akşamları, Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın, Maziyi Kadehlerden İçip gibi besteleri en çok tanınan eserlerinden bazılarıdır.

Amir Ateş kimdir? Amir Ateş Besteleri nelerdir? Amir Ateş kaç yaşında?

Kur’an hafızı, mevlidhan, Türk Sanat Müziği ve Tasavvuf Müziği bestecisi ve yorumcusu. 1 Ocak 1942’de Balıkesir’in Kandıra ilçesinde doğdu. Çocukluğundan itibaren dinî eğitim gördü. Küçük yaşlarında İstanbul’a gelerek Hâfız Hasan Akkuş, Kemal Batanay, Sabahattin Volkan, Halil Can ve Sâdeddin Kaynak gibi önde gelen üstadların öğrencisi oldu.

Manevi babası olarak tanımladığı ve vefatına dek Üsküdar Musiki Cemiyeti başkanlığını sürdüren Emin Ongan hocanın da desteğiyle başladığı müzik çalışmalarına şu an 1000’i aşmış sayıdaki Türk Sanat Müziği ve Türk Tasavvuf Müziği alanındaki eserleriyle sürdürmektedir.Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne devama başladığı 1959 yılında başladığı beste çalışmalarında, dinî, lâdinî, halk müziği ve saz eserleri gibi dallarda 800 civarında esere imza attı. Müzik hayatı boyunca uzun yıllar birlikte çalıştığı Emin Ongan’dan büyük destek ve teşvik gördü. Son dönemin önde gelen bestekârı Yesârî Âsım Arsoy ile yıllar süren baba-oğul yakınlığındaki beraberlikten büyük istifadeler sağladı. Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça, Avni Anıl, Selâhattin İçli, Erol Sayan ve Yıldırım Gürses, musiki hayatında yakın dostluk içinde bulunduğu diğer beraberlikleri oluşturdu.

Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde beste ve etüd dersleri hocalığında bulunan ve radyolarla TV’lerde kendi adını taşıyan ilâhi topluluğu ile beraber yaptığı programlarına devam eden Ateş’in eserlerinden, çeşitli müzik kurumları ve kuruluşları tarafından konserler düzenlenmektedir.

Bestekârlığının yanı sıra, günümüzün önde gelen mevlidhanları arasında yer alan Ateş, Mevlid konusunda da pek çok öğrenci yetiştirdi. Üsküdar Musıki Cemiyetindeki hocalığının dışında, Anadolu Yakası Telefon Başmüdürlüğü Korosu, Türkiye Denizcilik İşletmeleri Korosu, İstanbul Ehl-i Kur’an ve Mevlidhanlar Derneği Tasavvuf Musikisi Korosu gibi birçok toplulukta ve Diyanet İşleri Başkanlığı seminer ve kurslarında da hocalıkta bulundu. Dinî nitelikli eserlerinin yayınına, 5 kaset ve CD’den oluşan bir külliyat halinde başlanan Ateş, evli ve Furkan ile Şevval adlarını taşıyan iki evlât sahibidir.

80’li ve 90’lı yıllarda pek çok televizyon kanalı için kendi adını taşıyan korosuyla beraber televizyon programları düzenlemiş olmasının yanı sıra, her yıl ülkenin pek çok farklı bölgesindeki Musiki Cemiyetleri (İstanbul, Kocaeli, Trabzon, Manisa, Bursa, vs.) tarafından adına saygı konserleri düzenlenmektedir.

 Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim, Seni Ben Unutmak İstemedim Ki, Masal Yağmuru, Eylül Akşamları, Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın, Maziyi Kadehlerden İçip gibi besteleri en çok tanınan eserlerinden bazılarıdır.

Yayınladığı son albümler arasında 5 albümden oluşan kendi adını taşıyan ilahi korosuyla beraber hazırladığı seri, Eylül Akşamları isimli Sanat Müziği albümü (Melihat Gülses, Doğan Dikmen, Sezen Cin ve Fürkan Biçer’in yorumlarıyla) ve 2008 yılı ramazan ayında Avrupa’da da yayınlanan Welcome Ramadan isimli albüm sayılabilir.”Doğum Tarihi

“Seni ben unutmak için sevmedim” eseriyle ünlenen besteci Amir Ateş, Türk Sanat ve tasavvuf Musikinde önemli eserler vermiştir. Hocaları; Emin Ongan ve Yesâri Asım ARSOY tarafından dersler a larak, musiki alanında kendini yetiştirmiştir. Türk Musikisinin değerli bestekarları; Yıldırım Gürses, Prof. Dr. Alâaddin YAVAŞÇA, Avni ANIL, Selahattin İÇLİ ve Erol SAYAN ile yakın ilişkisi olan Amir Ateş, kendi adını taşıyan bir ilahi grubunu da yönetmektedir.  Halen Üsküdar Musiki Cemiyeti’ndeki hocalıgının yanı sıra; “Anadolu Yakası Telefon Baş Müdürlüğü”, “Türkiye Denizcilik İşletmeleri”, “İstanbul Ehli Kur’ân ve Mevlidhânlar-Derneği” Tasavvuf koroları gibi bir çok topluluktan başka Diyanet İşleri Başkanlığı seminer ye kurslarında da hocalık yapmıştır.

You cannot copy content of this page