Anksiyete Unutkanlık Yapar mı? Kuranda anksiyete, Anksiyete iyi gelen dualar

01.12.2022
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Anksiyete Unutkanlık Yapar mı? Kuranda anksiyete, Anksiyete iyi gelen dualar

Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişi uzun süren, kontrol etmekte güçlük çektiği bir endişe durumu yaşar. Bu kaygı huzursuzluk veya kendini tetikte hissetme, çabuk yorulma, odaklanma güçlüğü, unutkanlık hissi, sinirlilik, kas gerginliği ve uyku bozukluğu belirtilerinin tamamı yada bir kısmı ile birlikte bulunur.

Anksiyete bozukluğu, günlük hayatımızda devamlı olarak karşılaştığımız rahatsızlıklardan bir tanesidir. Sürekli olan bu bozuklukta: kaygı bozukluğu, stres, endişe, panik ve duyguları kontrol edememe tarzında olaylar görülebilmektedir.

Süreç bazı kişilerde aşırı şekilde olurken bazı kişilerde de normal düzeyde olarak kontrol edilebiliyor. Anksiyete bozukluğunda az önce bahsettiğimiz rahatsızlıkların yanında unutkanlığında olup olmadığı merak edilebilmektedir.

Oldukça önemli olan bu konuyu, bugünkü yazımızda açıklayarak detaylandırmaya çalışacağız.

Anksiyete, kontrol edilmekte güçlük çekilen duyguları göstermektedir. Hafıza üzerinde beklenenden daha fazla olumsuzluklar yaratan durum, unutkanlıkta yaparak kişiyi etkiler. Eğer ki bu tarz sorunların devamlı olduğunu ve git gide arttığını gözlemliyorsanız bir an önce tedaviye başlamalısınız.

Psikolojik terapi ve ilaçlarla birlikte anksiyeteden kurtulabilmeniz mümkündür. Yani kısaca sorumuza yanıt verecek olursak anksiyete unutkanlık yapabilmektedir.

*“Bir kimse, sıkıntılı zamanında on defa, Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azîm’i okursa, Allahü teâlâ üzüntüsünü giderir.”

Çok çeşitli dualar olmasının yanı sıra bu dua genel de tercih edilir: Euzü bi-kelimatillahi’t-tammeti min gadabihî ve ikâbihî ve şerri ibâdihî ve min hemezati’ş-şeyetîni en yahdûrun

Anksiyete & Panik Atak Krizi Sırasında Ne Yapılmalı?

  1. Anksiyete krizinin başladığını hissettiğinizde 3-3-3 kuralını uygulayın.
  2. Ayağa kalkın ve vücudunuzu dik tutun.
  3. 3. İçinde bulunduğunuz an’a odaklanın.
  4. Derin nefes alıp verin.
  5. Yaşadıklarınızı yeniden isimlendirin.
  6. Düşüncelerinizin doğruluğunu yeniden kontrol edin.

You cannot copy content of this page