Aydın Sezer kimdir? Aydın Sezer kaç yaşında?

02.03.2022
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Aydın Sezer kimdir? Aydın Sezer kaç yaşında?

1959 yılında Amasya’da doğdu Aydın Sezer.

Aydın Sezer 63 yaşındadır.

Aydın Sezer, Türk siyasetçi ve yazardır.

Aydın Sezer 1976 yılında Samsun Ondokuz Mayıs Lisesinden, 1983 yılında ODTÜ, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.

Askerlik hizmetini Aydın Sezer KKTC’de (Gemikonağı) Birleşmiş Milletler Barış Gücü (United Nations Peacekeeping Force in Cyprus) nezdinde Türk irtibat subayı, Piyade Asteğmen olarak tamamladı.

1983 – 2001 yılları arasında, Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın çeşitli birimlerinde çalıştı Aydın Sezer.

Aydın Sezer Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı, Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Afrika Ülkeleri Dairesi Başkanlığı ve Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Ayrıca Aydın Sezer Kahire ve MoskovaBüyükelçiliklerimizde Ticaret Müşaviri olarak görev yaptı.

Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nde (American University in Cairo) iş idaresi eğitimi aldım. 1992 yılında Cenevre’de GATT (bugünkü adıyla Dünya Ticaret Örgütü) dış ticaret eğitimi programını tamamlayarak ‘Dış Ticaret Diploması” aldı Aydın Sezer.

2001 yılında, kamu görevinden istifa ederek ayrılmak zorunda kaldığını söyler Aydın Sezer.

Moskova’da faaliyet gösteren bir müteahhitlik firmasında genel müdür yardımcısı olarak 2.5 yıl ve Bakü’de, bir Azerbaycan firmasında yatırımlardan sorumlu koordinatör olarak 2 yıl çalıştı Aydın Sezer.

Uzun bir süre, Kavrakoğlu Danışmanlık (Kavrakoğlu Management Institute) firmasının Ankara temsilciliği görevini yürüttü Aydın Sezer.

Aydın Sezer 2004’den itibaren, rahmetli Prof. Dr. İbrahim Kavrakoğlu’nun vizyonuyla oluşturulan “TheMbaClub” markasıyla, Türkiye‘de uzaktan eğitim hizmetinin başlamasına öncülük eden firmalar arasında yer aldı.

Bir dönem (2 yıl)”Referans’ gazetesinde köşe yazarlığı yaptı Aydın Sezer.

2007 yılında TUSİAD tarafından yayımlanan, ‘Avrupa Birliğine Katılım Sürecinde Türkiye‘nin Komşuluk Politikası’ isimli kitabı Doç. Dr. Gülten Ayman ile birlikte hazırladı Aydın Sezer.

2011 yılında Doğan Kitap’tan yayımlanan ve 2014 yılında 2. baskısı yapılan Türk – Rus ilişkilerinin ele alındığı “Mavi Düş” isimli kitabı yazdı Aydın Sezer.

2002 – 2015 yılları arasında aktif siyasi yaşantısında bulundu Aydın Sezer.

Anavatan Partisi Yenimahalle İlçe Teşkilatı ve Ankara İl Teşkilatı Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

2007 başarısızlıkla sonuçlanan Doğru Yol Partisi – Anavatan Partisi birleştirilmesi sürecine yakından şahitlik etti.

Daha sonra Anavatan Partisi MKYK üyesi ve AR-GE başkan yardımcısı sıfatıyla 2009 yılında gerçekleştirilen Anavatan Partisi – Demokrat Parti birleşmesi sürecinde aktif olarak yer aldı Aydın Sezer.

Aydın Sezer Demokrat Parti’de Genel İdare Kurulu üyeliklerinin yanında Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcılığı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görevi yaptı.

You cannot copy content of this page