Burhan Çaçan kimdir? Nasıl öldü? Burhan Çaçan eşi kimdir? Yasemin Çaçan kimdir, nereli, kaç yaşında?

12.01.2023
Okuma Süresi: 8 dakika
A+
A-
Burhan Çaçan kimdir? Nasıl öldü? Burhan Çaçan eşi kimdir? Yasemin Çaçan kimdir, nereli, kaç yaşında?

Burhan Çaçan kimdir? Nasıl öldü? Burhan Çaçan eşi kimdir? Yasemin Çaçan kimdir, nereli, kaç yaşında?

Burhan ÇAÇAN’ın eşi Yasemin Çaçan’dır. Biyografisi hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Sanatçı Seher Dilovan, Çaçan’ın vefatını, sosyal medyadan, “Değerli meslektaşım, halk müziği sanatçısı Burhan Çaçan hayata gözlerini yummuş. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dilerim.” sözleriyle duyurdu.

2004 yılında kalp rahatsızlığı nedeniyle bir süre müziğe ara veren Burhan Çaçan; Tekstil, Çaçan Plak ve Otelcilik İşleri ile uğraştı. İstanbul Nişantaşı’nda bir otel sahibi olan Çaçan, 1991 yılında Yasemin Çaçan ile evlendi. Ağrı’nın Berazi Aşireti’nin ağa oğlu olan Burhan Çaçan, yaşadığı yörelerin geleneklerini İstanbul’un renkli, karmaşık ve gürültülü sanat camiası içinde yok olmasına asla izin vermemiştir.

Adı:Burhan Çaçan

Doğum:20 Ekim 1960

Ağrı/EleşkirtLakabı:Türkülerin Efendisi,Kral

Burhan Çaçan Kimdir 20 Ekim 1960 Yılında Ağrı’nın Eleşkirt Köyü’de doğmuştur.

12 kardeşli bir ailenin 11.çocuğudur.

Burhan çocuk yaşta ağa babası istemese de annesi ve ağabeylerinin desteğiyle müziğe başlamış.

Okulla arası pek iyi olmayan Burhan sanatçı olmayı kafasına koymuştu.

Babası ağa’dır.Ama sofrası yerden kalkmayan bir Fakir fukara ağası.

Burhan’nın babası müziğe sıcak bakmaz.

Biraz yaramaz bir çocuk olan Burhan evde şarkılar söylemektedir.Abi ve ablalarına “yeter Burhan sus kulağımızı götürdün” dedirtecektir.

14 yaşında Erzurum’a kaçar ve Erzurum’da TRT’nin amatör sesler yarışmasına katılır.

Başta Nida Tüfekçi olmak üzere herkesi kendine hayran bırakır.

1980 Yılında 20 Yaşında TRT’ye çıkan Burhan’ı gören annesi der ki; “bu Burhan’dır”. Babası; “Burhan’ın orada ne işi var?”‘hakikatken Burhan’a ne kadar benziyor.” der. 

Erzurum radyosu amatörler korosuna 3 sene giden Burhan sonra Ankara’ya gider.

Kuruldan dört parçası geçen Burhan Halit Kıvanç’ın programına katılır.Halit Kıvanç, “Ağrı’dan bir delikanlı geldi” diye kendisini anons eder.

Çok heyecenlı olan Burhan Türküsünü söyler,sonra da Allah ona yürü ya kulum der.

TRT’ye çıkan Burhan’a albüm teklifleri yağmaya başlar.O Neşe Karaböcek’i tercih eder.İlk albümünün yönetmenliğini Arif Sağ yapar.

Artık o Burhan Çaçan’dır.Albümleri rekorlar kırar.Ama şöhret onu hiç değiştirmez.Ailesine evini insanları nereden geldiğini hep hatırında tutar.

Büyük şehire alışması uzun sürmez.

Sırasıyla Sefa Geldin (1981) Kızlar Çıktı Çayıra (1983)Deh Deyin Kızlar (1985) Ben Yarime Neler Alayım (1986)İpek Mendil (1986) yıllarında Uzunçalarlarını çıkarır.

Bu albümlerde ”İpek Mendil” ve ”Ben Yarime Neler Alayım” türküsü çok sevilir.

Bu albümlerle bereaber Makber (1981) Aglama Yavrum (1986)Yetim Cemo (1987) Her Yer Karanlik (1987) filmlerini çeker.

TRT’de en çok sevilen ve dinlenen icracılar arasındadır.Altın Kelebek,Trt’den önemli ödüller alır.

Bu albümleri Memik Oğlan (1987) albümü takip eder ve bu albümden sonra tarzını büyük ölçüde değiştirir ve asıl büyük patlamasını yaptığı Ayaz Geceler (1988) albümünü piyasaya sürer.

Ayaz Geceler başta olmak üzere bu albüm 3.5 Milyon satar.Büyük ses getirir o yılın şarkısı olur.Altın Kelebek Dahil En İyi Sanatçı,En İyi Tiraj dallarında birçok ödül kazanır.

Bu albümden sonra Yağ Yağmur (1989) albümünü çıkaran Çaçan başarısını arttırarak yoluna devam etmektedir.Her yerde artık o konuşulmaktadır.

Bu iki albüme 2 tanede film çeker.Ardından Vurun Dalgalar (1990) albümünü çıkaran Çaçan bu albümü birde filmle süsler bu albümüde 3 Milyonu aşmıştır.

Sen Nerdesin & Kış (1991) Damla Damla (1992) Senden Sonra (1993) albümleri satış rekorları kırar.

Artık herkes Burhan Çaçan’ın peşindedir.Konserler,Turneler,Gazinolarda hep o vardır.1991 Yılında evlenir ve 2 çocuk sahibi olur.

Bu albümleri hiçte alışık olmadığımız bir tarz izler Mevlüt Ve İlahiler (1994) albümü bu albümde biraz yavaşlayan ve işleri durağanlaşan Çaçan Ayaz Geceler albümünden sonra 2. büyük patlamasını Neden Geldim İstanbul’a (1994) albümüyle yapar bu albüm 4,5 milyon ile satış rekorları kırar.

Heryerde yine o vardır.Kanal 6’da kısa süreli bir program yapar.Star ve Teleon Tv’de klipleri döner.1995 Kral Tv Video Müzik Ödüllerine aday olan Çaçan tartışmalı bir şekilde ödülü alamaz.

Bu albümden sonra Beni Anneme Götürün (1995)Unutulmayanlar 1 (1996) Namussuz Ayrılık (1998)İlahiler 99 (1999) Alınyazım (1999) Türküleri Özledim (2000) adlı albümleri piyasaya sürer.

Bu albümlerde kendisine beklediği başarıyı getirir.Kral Tv hariç Altın Kelebek MGD ödüllerini toplar.2000 yılından sonra Çaçan ilk defa 2 yıl sonra Gecenin Yarısı albümünü çıkaracak ve bu albümde ”Liseli” adlı şarkısı en çok çalınan şarkısı olmasına rağmen çok yanlış anlaşılacak ve Büyük Hatam demesine sebep olacaktır.

Daha sonra iyice durağanlaşan müzik piyasasına küser ve Sus Dinle (2004) Yalan (2007) albümleriyle yoluna devam eder.2000 li yıllardan sonra büyük ölçüde ticarete yönelir.Tekstil,Çaçan Plak ve Otelcilik İşlerini yürütür.Müzikal anlamda 2 ve 4 yılda bir albüm yapmaya başlar.(2008) yılında başarılı ve güzel bir albüm yapar.2 adet Hit parçası Nilüfer ve Ayaz Geceler şarkılarını tekrar seslendirir.Bu albümden sonra (2011) yılında Zor Akşamlar İstanbul’da albümünü çıkarır.Bu albüme 1 klip çeker.Daha önce seslendirdiği Sende Kaldı Yüreğim ve Sormaz Beni adlı parçalarını bu albüme aynen koyar.Burhan Çaçan etkili sesi muhteşem yorumuyla birçok sanatçıya örnek olur.50’den fazla şarkısı hitler arasına giren bir sanatçı olmuştur.Müzik Çalışmalarına halen devam etmektedir.!

You cannot copy content of this page