Bütçe kanunu nasıl kabul edilir? Bütçe yasa tasarısı komisyonda kaç gün görüşülür? Bütçe ve kesin hesap kanunu kim onaylar?

Bütçe kanunu nasıl kabul edilir? Bütçe yasa tasarısı komisyonda kaç gün görüşülür? Bütçe ve kesin hesap kanunu kim onaylar?

Cumhurbaşkanlığınca hazırlanan merkezi yönetim bütçe kanun teklifi Anayasanın 161 inci maddesi ve 5018 sayılı Kanunun 18 inci maddesi uyarınca mali yılbaşından en az yetmiş beş gün önce (17 Ekim) Cumhurbaşkanı tarafından TBMM’ye sunulmaktadır.

2022 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 55 günlük sürede görüşülerek Genel Kurula sunulacak.

Cumhurbaşkanı bütçe kanun teklifini, malî yılbaşından en az yetmişbeş gün önce, Türkiye Büyük Millet Meclisine sunar. Bütçe teklifi Bütçe Komisyonunda görüşülür. Komisyonun ellibeş gün içinde kabul edeceği metin Genel Kurulda görüşülür ve malî yılbaşına kadar karara bağlanır.

Bilindiği üzere, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun kesin hesap kanununa ilişkin 42 nci maddesinde; “… Kesin hesap kanunu teklifi, muhasebe kayıtları dikkate alınarak, merkezî yönetim bütçe kanununun şekline uygun olarak Hazine ve Maliye Bakanlığınca hazırlanır.

26 Haziran 2022 tarihinde düzenlenen 96. Gazi Koşusunu Özcan Yıldırım’ın jokeyliğini yaptığı Secret Power isimli kısrak kazandı. Bu önemli koşuyu kazanan atın sahibi ise 3 milyon 859 bin 700 lira ikramiye elde etmiştir.

Akdeniz Oyunları’nda kadınlar 76kg finalinde Olimpiyat üçüncüsü güreşçimiz Yasemin Adar Yiğit İtalyan rakibi Enrica Rinaldi’yi 10-0 teknik üstünlük ile yenerek altın madalya kazandı.

Türk Edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan ve 1958 yılında hayata gözlerini yuman Yahya Kemal Beyatlı’nın bundan 100 yıl öncesinde yazmış olduğu ve bilinmeyen ‘ Le Derviche Nomade ‘ adlı şiiri ortaya çıkmıştır. Şiirin Türkçe karşılığı ise Abdal olarak bilinmektedir.

Rusya’nın Kazan şehrinde düzenlenen Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 400 metre bireysel karışık kategorisinde final yüzen Viktoria Zeynep Güneş, 4.30.45’lik derecesiyle ilk sıra- da yer aldı. Milli yüzücü, bu başarısıyla Türkiye’ye yüzme branşında büyükler kategorisinde ilk Avrupa şampiyonluğunu kazandırmıştır.

2022 yılı kamu yatırımlarının sektöre göre dağılımında en çok pay Ulaşım sektörüne ait olduğu belirtilmiştir.

2022 yılının Mayıs aylarında Cehennem Çukuru adı verilen Derveze Gaz Kraterini kapatma kararı alan ülke Türkmenistan’dır. 50 yıl gibi uzun bir süredir yanan Derveze Gaz Kraterini yılda 15 bine yakın turist ziyaret etmekte idi.

Dünyanın ilk beyin ameliyatı 10 bin 500 yıl önce Aksaray’da Gülağaç ilçesi Kızılkaya köyünde Aşıklı Höyük’te bir kadına yapıldığı ortaya çıkmıştır.

Bilge Çingigiray suyun altında 6 dakika 23 saniye nefesini tutarak 81 metre yürüyen ve bu alanda dünya rekoru kıran sporcumuzdur.