Cenk Barer kimdir? Doğal Bahçe Cenk Barer atalık tohum?

05.06.2022
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Cenk Barer kimdir? Doğal Bahçe Cenk Barer atalık tohum?

Cenk Barer kimdir? Doğal Bahçe Cenk Barer atalık tohum?

Cenk Barer Yazardır. Doğal Bahçe ve Atalık Tohum isimli kitabı ile ismini duyurmuştur.

@bostanistanbul kullanıcı adı ile instagramda bulunur. 10.2 bin takipçisi vardır.

Bostan İstanbul, Cenk Barer

Kent Çiftliği

Atalık tohumdan üretim yapılan
bahçecilik eğitimleri ve uygulama bahçesi.150 m2 fide serası, 3 dönüm bostan , 8 dönüm ceviz bahçesi, 10 dönüm tarla

Doğal Bahçe
Atalık Tohumla Kendi Gıdanı Yetiştir

“Tohumlar dolapta, kavanozda, kesede saklanmaz. Her yıl ekilip çoğaltılarak hayatın içinde saklanırlar.”
Eskiler “Bu kurda, bu kuşa, bu aşa.” deyip doğayı paylaştığı mahlukatın hakkını da gözeterek  ekermiş tohumu. Toprağa, doğaya “sahip” değil “ortak” olduğunun bilinci ile…


Yıllardır atalık tohumlarla doğal tarım yapan Cenk Barer, bu kitapta nesilden nesile aktarılan kadim bilgiler üzerine inşa edilmiş geleneklerimizden yararlanarak, doğayla didişmeden, doğadan ilham alıp onu taklit ederek sağlıklı gıdanın nasıl yetiştirileceğini anlatıyor. Yazar, bahçe için yer seçiminden başlayarak bölgeye, iklime, kişisel şartlara, ihtiyaca, maddi imkanlara göre sürdürülebilir bir ekosistemin nasıl kurulacağı, nasıl geliştirileceği ve muhafaza edileceği gibi pek çok konuda tecrübelerini paylaşarak yeni başlayacak olanlara veya bildiklerini geliştirmek isteyenlere rehberlik ediyor.


İster şehirde ister köyde ister balkonunuzda bir saksıda ister on dönümlük arazinizde; doğal tarım yapmayı düşünüyorsanız bu kitap tam sizin için.

Atalık ve yerel tohumdan fide yetiştirmenin püf noktaları.

“Yaklaşık 11 bin 500 yıl önce yerleşik düzene geçtiği düşünülen insanoğlu 23 bin sezondur tohumdan fide yetiştirmek için verdiği kadim mücadeleye yakında bahar sezonu ile yeniden başlayacak. Elimizdeki atalık yerel tohumlarımızı kullanarak hem sağlıklı doğal gıdamızı yetiştireceğiz hem de tüm baskılara engellemelere küresel tröstlere inat yerel ve atalık tohumlarımızın soyunu devam ettireceğiz.”

” Tohumdan Fide yetiştirmenin önemli bileşenlerinden biri de iyi zamanlama yapmaktır.Fideleriniz tarlaya ekim zamanı geldiğinde elinizde hazır olmalıdır. Fideler ne çok cılız ve küçük ne de haddinden fazla büyümüş olmalıdır. Fidelerinizi bu vakite tam gelişmiş olarak  denk  getirmek  için  bulunduğunuz bölgenin iklim şartlarını bilmeniz gerekir. Ben hesaplamayı   Marmara Bölgesinin kuzey batısı yani Trakya için nasıl yaptığımı anlatacağım. Sizde burdan yola çıkarak kendi bölgenize göre çok kolay hesaplayacaksınız.

Öncelikle bölgenizdeki ilkbahar son don tarihini bilmeniz gerekiyor. Biz Trakyada son don tarihi olarak Mayıs ayının ilk haftasını baz alıyoruz. Eskiler Hıdrellez kutlamasını yani 5-6 Mayıs tarihini son don tarihi kabul ederler.Bu tarihten itibaren fideleri tarlaya dikerler.Bu tarih tohumdan fide yetiştirilip, sonrasında tarlaya fide olarak ekilen türler için geçerlidir. “

Şeklinde devam eden açıklamaları vardır.

You cannot copy content of this page