Charles Bukowski Kimdir? Nerelidir? Ne Zaman Vefat Etmiştir?

26.04.2023
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Charles Bukowski Kimdir? Nerelidir? Ne Zaman Vefat Etmiştir?

Charles Bukowski Kimdir? Nerelidir? Ne Zaman Vefat Etmiştir?

Charles Bukowski 16 Ağustos 1920 Andernach, Almanya’da doğdu. 2 yaşındayken Los Angeles’a taşındılar. 1929 Krizi sırasında Bukowski’nin babası genelde işsizdi ve Bukowski’ye şiddet uygulardı. Genelde sessiz bir çocuk olan ve bu özelliğiyle dikkat çeken Bukowski, bazen çıldırış noktasına geliyor, kendinden hiç beklenmedik kabadayılıklar yapıyordu.

İlkokul yıllarından itibaren korkusuz olan Bukowski, kendi yazdığı bir eserinde ilkokul öğretmenine sevişelim dediğini söylemektedir. Bukowski, Los Angeles Lisesi’nden mezun olduktan sonra sanat, gazetecilik ve edebiyat dersleri aldığı Los Angeles Şehir Üniversitesi’nde 1 yıl okudu. Yazmaya başladığı günden itibaren yazılarını yayınlanması için dergilere gönderen Bukowski’nin yazıları hep geri gönderilmiştir. Charles Bukowski Kimdir? Nerelidir? Ne Zaman Vefat Etmiştir? 1950’lerin başında Bukowski, iki yıldan az bir süre ABD Posta İdaresi’nde posta kuryesi olarak çalıştı. 1955’te ölümün ucundan döndüğü alkol komasından dolayı hastaneye kaldırıldı. Taburcu olduktan sonra bir daktilo satın aldı ve şiir yazmaya başladı. 1957’de Barbara Fry ile evlendi fakat 1959’da boşandılar.

Bukowski, şiir yazmaya ve içki içmeye devam etti ve sonra Los Angeles’taki postaneye geri döndü. 1965’te hiç evlenmediği Francis Smith’ten bir kızı oldu. 1969’da Black Sparrow Yayınevi’nden ömür boyu 100 dolar maaş teklifini alınca postaneden ayrıldı. Bir mektubunda şöyle bir açıklaması vardı ‘İki seçenekten birini seçmek zorundaydım: Posta ofisinde kalıp delirmek ya da yazmaya oynayıp açlıktan ölmek.

Ben aç kalmayı seçtim.’ Posta ofisini bırakalı bir ay olmayadan Postane ismindeki ilk romanını bitirdi. 1976’da Bukowski, Linda King ile tanıştı. İki yıl sonra birlikte Los Angeles’ta bir liman şehri olan San Pedro’ya taşındılar. Bukowski ve Beighle 1985’te evlendiler. Charles Bukowski Kimdir? Nerelidir? Ne Zaman Vefat Etmiştir? Bukowski, Pulp romanını henüz bitirdikten sonra 9 Mart 1994’te 73 yaşındayken omurilikten yayılan lösemi sebebiyle San Pedro, Kaliforniya’da hayata veda etti.

You cannot copy content of this page