Deniz Berktay kimdir? Deniz Berktay kitapları

01.03.2022
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Deniz Berktay kimdir? Deniz Berktay kitapları

Deniz Berktay Twitter’da @AvrasyaHaber kullanıcı adı ile bulunur.

Deniz Berktay Kiev’de yaşayan gazeteci ve Doğu Avrupa uzmanı

1977 doğumlu Deniz Berktay, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Cumhuriyet Gazetesi, BBC Türkçe, Deutsche Welle Türkçe, Doğan Haber Ajans’nda ve Ukrayna muhabiri olarak TRT’de görev yaptı.

Bölgeyle ilgili araştırmalarının ve gazetecilik faaliyetlerinin yanı sıra avrasya-haber.com sitesini hazırlamaktadır.

Deniz Berktay Kitapları

1 Kitabı vardır. Rusya-Batı Çatışmasında Fener Rum Patrikhanesi

Kitap Açıklaması

ABD’de Joe Biden’ın başkan olmasıyla, ABD-Rusya gerilimi, tırmanmaya başladı. Ukrayna, Belarus gibi Doğu Avrupa ve eski Sovyet ülkelerindeki çalkantılar, ABD’yle Rusya arasındaki bu çatışmanın yansımaları.

Fener Patrikhanesi, 1940’lardan bu yana, ABD’nin Rusya’ya karşı yürüttüğü bu mücadelenin dini ayağını oluşturuyor. Rusya ise, Moskova Patrikhanesi’ne destek veriyor. Konu, Türkiye’yi yakından ilgilendirdiği halde, ülkemizde bu konuda yeterli araştırma, yok.

İşte bu kitap, Fener Patrikhanesi’nin ortaya çıkışından başlayarak, son 80 yılda ABD’yle Fener arasındaki yoğun ilişkileri, Ortodoksluğun Doğu Avrupa halklarının milli kimliğinde oynadığı rolü ve Fener’le Moskova arasındaki en büyük çatışmanın neden Ukrayna’da patlak verdiğini ortaya koymaya çalışıyor. ABD’nin Fener Patrikhanesi’ne “ekümeniklik” statüsü verilmesi konusunda Türkiye’ye neden bu kadar baskı yaptığı sorusuna da bu kitap, kapsamlı bir yanıt veriyor.

You cannot copy content of this page