Deprem Nedir, Nasıl Oluşur? Depreme Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Deprem Nedir, Nasıl Oluşur? Depreme Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzeyini sarsma olayına “DEPREM” denir.

Deprem yer kabuğu üzerinde oluşan hareketlilik ile kırılmalar sonucu meydana gelen fay hatlarında yaşanan çökmeler ve enerji birikiminin açığa çıkması demektir. Yer kabuğunda meydana gelen basınç ile fay hatları kırılmalar sonucu meydana gelmektedir. Yer kabuğunda oluşan hareketlilik uzun yıllar içinde kırılarak fay hatlarının hareketine olanak verebilmektedir.

Levhaların hareket etmelerinden dolayı oluşan depremlere tektonik deprem denir. En çok yıkıma sebebiyet veren ve yer yüzünde en çok görülen deprem türüdür. Depremlerin yaklaşık olarak %90’ı tektonik depremlerdir.

Fay hatları da zamanla basınçtan etkilenerek hareketlilik meydan getirerek depremi oluşturmaktadır. Deprem fay hatlarında oluşması muhtemel görülen bir afet olmasının yanında fay hatlar dışında da meydana gelebilen bir durumdur. Deprem fay hatlarında veya kırılma beklenen alanlarda tahmini olarak bilinebilmesinin yanında tam olarak kesin zamanlama yapılamayan bir veri olarak bilinmektedir.

Deprem bölgesi olarak bilinen fay hatlarının geçtiği bölgelerde yaşam şartları depreme göre oluşturulmalıdır. Depreme dayanıklı binalar ve yaşam alanları yapılmalıdır. Deprem olasılığına karşın kişilerin deprem çantası hazırlamaları ve deprem anında ne yapılması gerektiği konularında eğitm almaları gerekmektedir.

Deprem kuşağında yaşayanlar için alınacak en önemli önlem deprem anında yapılması gerekenler eğitiminin herkese verilmesi ve deprem anında yaşanan endişe ve korku ile binaların balkonlarından atlamalarını engellemek gerekmektedir.

Deprem öncesi ve sonrası bilinçli hareket için toplum yararına çalışan ekipleri arttırmak ve yardım ekiplerine yardım etmek gerekmektedir.

Volkanik depremler, yanardağların patlaması sonucu oluşan deprem türüdür. Geneli aktif yardağların bulunduğu bölgelerde meydana gelir. Türkiye’de aktif yanardağ olmadığı için görülmez. Dünyada ise genellikle Japonya ve İtalya gibi ülkelerde görülmektedir.

Evinizdeki eşyaları sabitleyici aparatlar ile sabitlemeniz, deprem sırasında eşyaların üzerinize düşmesi, parçalanarak size zarar vermesi gibi riskleri minimum seviyelere indirgeyebilir.

Evdeki eşyaları sabitlemek, evdeki çocuklar için de ayrıca güvenlik önlemi oluşturmaktadır. Eşya sabitleme aparatlarını çocuk ürünleri mağazalarından veya mobilya mağazalarından temin edebilirsiniz.

Evinizi dekore ederken, hayat üçgeni oluşturabileceğiniz alanları belirlemek, deprem anında üzerinize tavan çökmesi, eşya düşmesi gibi durumlarda zarar görmekten koruyabilir. Hayat üçgeni oluşturduğunuz alanda ellerinizle başınızı koruyarak, cenin pozisyonunda kalmanız gerekmektedir.

Hayat üçgeni, sabitlenmiş sağlam bir dolabın yanı, koltuk veya uyuduğunuz yatağın yanı gibi alanlar olabilir. Burada en önemli etken hayat üçgeni olarak kullanacağınız eşyaların üzerine düşebilecek ağır bir yüke dayanıklı olmasıdır.