Erbasgan bey kimdir? Erbaskan bey kimdir? Erbasgan kimdir, Erbasgan ne demek?

16.05.2022
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Erbasgan bey kimdir? Erbaskan bey kimdir? Erbasgan kimdir, Erbasgan ne demek?

Erbasgan bey kimdir? Erbaskan bey kimdir? Erbasgan kimdir, Erbasgan ne demek?

1070’te Sultan Alp Arslanın eniştesi Erbasgan, Bizans’a iltica etti. Sultan Alparslan bu durum üzerine Afşin Bey’e, Erbasgan’ı yakalamasını emretti.

Selçuklu sultanı alparslan’ın eniştesi olan erbasgan, bizans’a iltica eden ilk selçuklu asilzadesidir (ama sonuncusu değildir tabii.) bizanslı tarihçiler michael attaleiates ve zonaras, erbasgan‘ı çok genç yaşta, neredeyse pigme gibi ufak tefek, iskitlere benzeyen çirkin biri olarak tarif etmişler.

İbrahim Yınal; Tuğrul Bey ve Çağrı Bey‘in anne tarafından kardeşi, baba tarafından kuzenidir. Sultan Alparslan’ın, Kavurd Bey‘in ve Süleyman’ın amcasıdır. Dizide İnal, Yinal ya da Yınal olarak bilinen karakteri Uygar Özçelik canlandırıyor.

Erbasgan kimdir? Alparslan Büyük Selçuklu Erbasgan Beyi kim oynuyor? Ferit Kaya kaç yaşında?

Alparslan Büyük Selçuklu dizisindeki Erbasgan karakteri dikkat çekti. Sevilen dizide Erbasgan’ya Ferit Kaya hayat veriyor. İşte Ferit Kaya ve Erbasgan hakkında bilgiler…

Erbasgan nedir, ne demek?

Obada yaşayan birisidir. Ayrıca iddialara göre Selçuklu sultanı Alparslan’ın eniştesi olarak bilinir.

Ferit Kaya kimdir?

Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana sanat Dalı mezunudur. Kavak Yelleri (2007) adlı TV dizisinin ikinci, üçüncü ve dördüncü sezonlarında Uğur karakterini canlandıran Ferit Kaya, Kanal D’de salı akşamları yayınlanan ‘Öyle Bir Geçer Zaman ki’ (2010) adlı TV dizisinde Resul karakteriyle rol almıştır.

You cannot copy content of this page