Kinin Nedir? Kinin Ne İşe Yarar? Faydaları

11.12.2022
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-

Evet kinin maddesi Amazon da yetişmekte olan Cinchona ağacının kabuğundan elde edilmektedir. Daha önceleri sıtma hastalığı ile mücadele kullanıldığı bilinen bir maddedir. Aynı zaman da bu madde sıtma ile mücadele ilaçlarında da moleküler bir model olduğu bilinmektedir.

Kinin Nedir? Kinin Ne İşe Yarar? Faydaları

Öncelikle VIP bilgi için özgün bilginin adresi olan vipbilgi.com’ u tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sizin için güncel bilgiler araştırdık. Sizin de merak ettiğiniz, Kinin Nedir? Kinin Ne İşe Yarar? Faydaları

Kinin, kınakına ağacından elde edilen alkaloitlerin en önemlisidir.

Eski dönemlerden beri kinin, mikroorganizmaları, mayaları ve sıtma yapan mikroorganizmaları yok etmekte çok etkilidir. Kinin, kınakına ağacından elde edilen alkaloitlerin en önemlisidir.

Tedavi sürecinde, kininin alkaloitleri yanı sıra sulphate de quinine (kinin sülfatı) de kullanılmaktadır. Amazon ormanlarında yetişen Cinchona ağacının kabuğundan elde edilen kinin maddesi, sıtma ile savaşmak ve sıtmaya karşı kullanılan sentetik ilaçların geliştirilmesinde moleküler model olarak kullanılmıştır.

Bunun enjeksiyon amacıyla kullanılması uygun bulunmuştur. Kininin bu şekillerinin yanı sıra, tannat de quinine, carobnate de quinine ve de euquinine gibi bazı şekilleri de mevcuttur. Kinin, bilinen en eski tarihten beri sıtma savaşında en önemli ilaç olmuş ve bu ilaç sayesinde sıtma yapan mikroorganizmalara karşı büyük başarılar elde edilmiştir.

Kinin içeren ilaçlar arasında atebrin ve akridirı gibi ilaçlar bulunur. Eski zamanlarda kinin yerine bu ilaçlar kullanılmaya başlandı. Kinin formülü: C20H24N2O2 ve molar kütlesi: 324,42 g/mol’dür. Ayrıca PubChem Bileşik Kimlik Numarası: 8549 ve CAS numarası: 130-95-0’dır.

Kısaca özetleyecek olursak; Kinin, mikropları, mayaları, bazı asalakları, hele sıtma yapan plazmoduen yok eder.

Ayrıca, iştah açıcı, kalp düzenini ayarlayıcı özellikleri de vardır. Bütün bunlardan başka, iltihap giderme, ateş azaltyna, az da olsa ağrıları dindirme gibi faydaları varsa da bu bakımlardan her zaman faydalı olmaz.

You cannot copy content of this page