Kız Kulesi Açıldı Mı? Ne Zaman Açılacak?

Kız Kulesi Açıldı Mı? Ne Zaman Açılacak?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sabah saatlerinde Kız Kulesi’ne giderek incelemelerde bulundu.

Eleştiri oklarının çevrildiği restorasyon çalışmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Ersoy şunları söyledi: ‘Dezenformasyonu göğüsleyemezsek bu devlet nasıl ileriye gidecek? Bilime uygun şekilde yapalım, doğrular nasıl olsa çıkar. Burada da aynı tahmin ettiğimiz oldu. Müzekart uygulaması burada da geçerli olacak. Yıl sonuna doğru çalışmaları tamamlayacağız. Hedefimiz Mart ayına kadar burayı tekrar ziyaret edilebilir hale getirmek. Restorasyonda 2. Mahmud dönemi baz alındı.’

Kısa bir süre önce restorasyon çalışmasına başlanan Kız Kulesinin yeniden açılacağı tarih bir çok kişi tarafından merak ediliyor. Kültür Bakanı Ersoy, olaylı restorasyonu sebebi ile Ülke gündemine oturan Kız Kulesi’nin Mart 2023’te açılacağını söyledi.

Restore edilmek üzere brandalar ile kapatılan Kız Kulesi’nin üst kısmının söküldüğünün fark edilmesi tartışmaların fitilini ateşlemişti. Kulenin yıkıldığı iddiaları sonrası açıklama yapan proje danışmanları, 1940’lı yıllarda yapılan üst bölümün depreme dayanıksız olduğunu ve restorasyon kapsamında bu alanın ahşap olarak yeniden inşa edileceğini söylemişti.