Komiserlik Sınavında Çıkması Muhtemel Soru 2

Komiserlik Sınavında Çıkması Muhtemel Soru 2

Uluslararası Türk Akademisi ile Moğolistan Arkeoloji Enstitüsünün Ağustos 2022 tarihinde Moğolistan’ın Ötüken bölgesinde yürüttüğü bilimsel keşif çalışmaları sonucunda Kültigin ve Bilge Kağan’ın babası İlteriş Kutluğ Kağan’ın Anıt Kompleksi ve Anıtı bulunmuştur.

İsrail Eski Eserler Kurumu, Negev Çölü’nde kumların altında kalmış 1200 yıllık bir Cami keşfetti. Erken İslami döneme (MS 8-9. yüzyıllar) ait olarak tarihlendirilen yapı, merkezi bir avlu etrafında inşa edilmiş ve sakinlerin ihtiyaçlarını karşılamak için farklı odalar içeren dört kanattan oluşuyor.

Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar ve ekibi, EdU olarak bilinen molekülün, özellikle beyin kanserlerinin tedavisinde kullanılabileceğini keşfetti.

2006 yılında Eve Dönüş filmi ile 43. Altın Portakal Film Festivalinde ” En iyi yardımcı erkek oyuncu ” ödülünü alan, 2011 yılında Ölüleri Gömün oyunundaki rolü ile Afife Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü’nü kazanan bir çok tiyatro ve filmde rol alan bir çok oyun ve senaryonun da yazarı olan Civan Canova yakalanmış olduğu akciğer kanseri sonucunda 20 Ağustos 2022 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Avrupa’nın gelmiş geçmiş en büyük kara dinozoruna ait kalıntılar, İngiltere’nin Wight Adasında keşfedildi. İngiltere’de bir üniversitede yapılan çalışmalar sonucunda bulunan kemiklerin spinosauridae ailesinden bulunan iki yeni türe ait olduğu belirlenmiştir.

Birleşmiş Milletler Cinsiyet Bilim ve Sürdürülebilir Kalkınma başlıklı panelde konuşma yapan Talya Özdemir BM’de konuşan en genç Türk oldu.

Tokatçı , Korkusuz Korkak, Umudumuz Şaban gibi pek çok filmde rol alan aynı zamanda seslendirme yaparak ilk komedi tarzında plak komedi yapan , Türk sinema , ses ve tiyatro sanatçısı Rıza Pekkutsal 17 Ağustos 2022 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.