KPSS Güncel Bilgiler 2022

KPSS Güncel Bilgiler 2022

Sınavda hatrı sayılır miktarda güncel bilgiler sorusu çıkmaktadır.

Sizler için araştırdık ve an itibariyle 200 e yakın güncel bilgiyi bulduk.

Sınavda çıkabilecek güncel bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

26 Haziran 2022 tarihinde düzenlenen 96. Gazi Koşusunu Özcan Yıldırım’ın jokeyliğini yaptığı Secret Power isimli kısrak kazandı. Bu önemli koşuyu kazanan atın sahibi ise 3 milyon 859 bin 700 lira ikramiye elde etmiştir.

Akdeniz Oyunları’nda kadınlar 76kg finalinde Olimpiyat üçüncüsü güreşçimiz Yasemin Adar Yiğit İtalyan rakibi Enrica Rinaldi’yi 10-0 teknik üstünlük ile yenerek altın madalya kazandı.

Türk Edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan ve 1958 yılında hayata gözlerini yuman Yahya Kemal Beyatlı’nın bundan 100 yıl öncesinde yazmış olduğu ve bilinmeyen ‘ Le Derviche Nomade ‘ adlı şiiri ortaya çıkmıştır. Şiirin Türkçe karşılığı ise Abdal olarak bilinmektedir.

Rusya’nın Kazan şehrinde düzenlenen Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 400 metre bireysel karışık kategorisinde final yüzen Viktoria Zeynep Güneş, 4.30.45’lik derecesiyle ilk sıra- da yer aldı. Milli yüzücü, bu başarısıyla Türkiye’ye yüzme branşında büyükler kategorisinde ilk Avrupa şampiyonluğunu kazandırmıştır.

2022 yılı kamu yatırımlarının sektöre göre dağılımında en çok pay Ulaşım sektörüne ait olduğu belirtilmiştir.

2022 yılının Mayıs aylarında Cehennem Çukuru adı verilen Derveze Gaz Kraterini kapatma kararı alan ülke Türkmenistan’dır. 50 yıl gibi uzun bir süredir yanan Derveze Gaz Kraterini yılda 15 bine yakın turist ziyaret etmekte idi.

Dünyanın ilk beyin ameliyatı 10 bin 500 yıl önce Aksaray’da Gülağaç ilçesi Kızılkaya köyünde Aşıklı Höyük’te bir kadına yapıldığı ortaya çıkmıştır.

Bilge Çingigiray suyun altında 6 dakika 23 saniye nefesini tutarak 81 metre yürüyen ve bu alanda dünya rekoru kıran sporcumuzdur.

Emniyet mensubu adaylar için fiziki yeterlilik ve mülakat sınavından önce ayrıca çoktan seçmeli yazılı test sınavı yapılır.

EMNİYET MENSUNU ADAYLAR İÇİN ARANAN ŞARTLAR

1) En az dört yıllık lisans seviyesindeki bir yükseköğretim programından veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

2) Başvuru tarihi itibarıyla meslekte fiilen iki yılını doldurmuş olmak,

3) Sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibari ile kırkbeş yaşından gün almamış olmak,

4) Son iki performans değerlendirme puanı iyi veya çok iyi olmak,

5) Son iki yıl içinde kısa süreli durdurma cezası ve meslek yaşantısı içerisinde uzun süreli durdurma cezası almamış olmak,

6) Haklarında meslekten veya memuriyetten çıkarma cezasını gerektirecek suçlardan dolayı adli veya idari soruşturma yapılıyor olmamak.

SINAV KONULARI ŞU ŞEKİLDE BELİRLENDİ

Yazılı sınav, test şeklinde yapılır. Sınavda adaylara beş şıklı, çoktan seçmeli, yüz soru sorulur.

Yapılacak sınavda sorulacak soruların konuları ve oranları aşağıda belirtilmiştir:

a) Polis meslek mevzuatı %30,

b) Ceza muhakemesi hukuku %10,

c) Ceza hukuku %10,

ç) Anayasa hukuku %10,

d) İdare hukuku %10,

e) Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi %10,

f) İnsan hakları %10,

g) Genel kültür %10.