Kripto paralar dibi gördü! İşte en çok düşen popüler coinler!

18.11.2022
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Kripto paralar dibi gördü! İşte en çok düşen popüler coinler!

Kripto paralar dibi gördü! İşte en çok düşen popüler coinler!

Decentraland

Metaverse ekosisteminin en önemli projelerinden biri olan Decentraland, yerel token’i MANA ile kripto para dünyasında öne çıkmayı sürdürüyor. Piyasanın boğa trendinde olduğu dönemlerde, MANA’nın rekor seviyesi 5 dolar seviyelerinde oldu. Terra Luna ve ardından FTX krizi ile, MANA coin’in değeri 0,5 doların altına geriledi. Yani kripto para şu an zirve seviyesinin 10’da 1’i düzeyinde. Decentraland’i diğer projelere göre öne çıkaran yanı ise, metaverse ekosisteminin hala en önemli projesi olması. NFT ve metaverse’e yönelik ilginin artmasıyla, MANA yeniden gündeme gelebilir.

Kucoin token

Kripto para borsası Kucoin’in, KCS simgesi ile işlem gören token’i Kucoin token, BNB ya da FTT gibi borsa coin’lerinden farklı olarak aynı zamanda bir hisse senedi token’i. Uzun bir süre 9-10 dolarlı seviyelerde işlem görmesinin ardından KCS 7,5 doların altına geriledi. KCS satın alma açısından, fiyat ilk faktör değil. FTX borsasının olası çöküşünün ardından, milyonlarca yatırımcı için diğer borsalar ilk alternatif olacak. Binance gibi spot, vadeli, stake işlemleri sunan Kucoin’in yeni yatırımcı sayısı artabilir, bu durum dolaylı olarak borsa token’i KCS’ye de yarayabilir. Öte yandan KCS’nin arzını düşürme odaklı bir geri alım ve yakım politikası da mevcut.

Basic Attention Token

BAT simgesi ile kripto para borsalarında işlem gören Basic Attention Token, internet reklamcılığı odaklı bir coin. Piyasa değeri büyüklüğü bakımından ilk 85 coin içinde yer alan BAT’ın odak noktası, Brave tarayıcısı içinde kullanılması. Google Chrome ya da Firefox gibi bir tarayıcı olan Brave’in amacı, reklamcılığı daha adil bir şekilde dizayn etmek. Brave kullanan internet kullanıcıları, BAT ile reklam verebiliyor. Buna ek olarak tarayıcı kullananlar, BAT üzerinden para da kazanıyor. BAT, halihazırda kullanılan bir projeye dayandığı için, ayı trendi sona erdiğinde gözde projeler içinde yer alabilir. 0,23 dolar seviyesinden işlem gören coin’in zirvesi 1,8 dolara yakın düzeyde.

Dogecoin

Dogecoin için son birkaç haftada yaşanan gelişmeler DOGE’nin önce yükselmesine, sonra da gerilemesine neden oldu. Dogecoin uzun bir süre yatay hareket ettikten sonra, Elon Musk’ın Twitter’ı satın aldığını duyurması ile yükselişe geçti. 0,05 dolar seviyesinden 0,15 dolara çıkan DOGE, kısa bir süre içinde yüzde 200’lük yükseliş gösterdi. FTX kaynaklı düşüşlerle birlikte, DOGE yeniden 0,1 doların altına geriledi. Musk’ın, Dogecoin destekçisi olduğu biliniyor ve ünlü milyarder, DOGE sahibi olduğunu da ilan etmişti. Twitter’da DOGE entegrasyonu gibi konular ciddiyetini korursa, Dogecoin yükselişin öncü coin’lerinden olabilir.

Tron

TRX kripto para dünyasının en önemli coin’leri içinde yer alıyor. 5 milyar dolar piyasa değeri ile en büyük 15 coin içinde yer alan Tron, güncel fiyatı 0,05 dolar olan bir coin. Tron’un dikkat çekmesinin nedenlerinin başında ise kurucusu Justin Sun’ın son dönemdeki hamleleri oldu. Birçok yatırımcı FTX borsasından parasını çekemezken, Tron Vakfı’nın kurucusu Sun BTT, TRX gibi coin’lerin çekilebilmesi için devreye girdi. Bu durum, Sun’ın zor durumdaki yatırımcılar için önemli bir yardımı olarak görüldü. Tron topluluğu, bu krizden şimdilik kârlı çıkan yapılardan oldu.