Kürek Kemiği Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir? Nasıl iyileşir?

18.11.2022
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Kürek Kemiği Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir? Nasıl iyileşir?

Kürek Kemiği Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir? Nasıl iyileşir?

Bilindiği üzere Kürek kemiği ağrısının tedavisi, ağrının nedenine ve şiddetine bağlıdır. Aşağıda bahsettiğimiz nedenlerden kaynaklanmadıkça, kürek kemiği ağrısına büyük olasılıkla kas ya da yumuşak doku neden olur. Bu durumda öncelikle ağrıyan bölgenin dinlenmesi gerekir. Bunun için gün içinde sık tekrarlanan aktiviteleri gözden geçirip azaltmak ya da tamamen sınırlamak ve yüksek profilli hareketlerden kaçınmak faydalı olacaktır.

Kürek Kemiği Ağrısı Tedavisi

Kürek kemiği ağrısının tedavisi, ağrının nedenine ve şiddetine bağlıdır. Aşağıda bahsettiğimiz nedenlerden kaynaklanmadıkça, kürek kemiği ağrısına büyük olasılıkla kas ya da yumuşak doku neden olur. Bu durumda öncelikle ağrıyan bölgenin dinlenmesi gerekir. Bunun için gün içinde sık tekrarlanan aktiviteleri gözden geçirip azaltmak ya da tamamen sınırlamak ve yüksek profilli hareketlerden kaçınmak faydalı olacaktır.

Kasları ve çevre dokuları zayıflatmaktan kaçınmak için birkaç gün dinlenme yeterli olabilir. Hareket açıklığını sağlamak için dinlendikten sonra hafif egzersiz yapmak kürek kemiği ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.Uzmanlar tarafından yapılan bir çalışmada, egzersiz tedavisinin kürek kemiği ağrısını azaltmada kortikosteroid enjeksiyonları ve cerrahi kadar etkili olduğu görülmüştür.

Bazen işe ve egzersize ara vermek yeterli olabilir ve sadece birkaç gün için ağrıyı dindirebilir. Uzun süre hareketsiz kalmak da sıkıntılıdır. Sürekli oturduğunuz bir iş yapıyorsanız belli aralıklar ile ayağa kalkın ve hareket edin. Düzenli uyku ve sağlıklı beslenmek de son derece önemlidir.

Kürek Kemiği Ağrısında Ne Zaman Acilen Doktora Başvurulmalı?

Kürek kemiği ağrıları ilk etapta basit gibi görülebilir. Ancak durum bazen sandığınızdan daha ciddi olabilir. Bu yüzden aşağıdaki durumlardan sadece bir tanesini bile yaşıyorsanız derhal bir doktora gidin. Durum zannettiğinizden daha ciddi ve başka sağlık sorunlarına da sebep vermiş olabilir. Kürek kemiği ağrısının tedavisi, ağrının nedenine ve şiddetine bağlıdır. Aşağıda bahsettiğimiz nedenlerden kaynaklanmadıkça, kürek kemiği ağrısına büyük olasılıkla kas ya da yumuşak doku neden olur. Bu durumda öncelikle ağrıyan bölgenin dinlenmesi gerekir. Bunun için gün içinde sık tekrarlanan aktiviteleri gözden geçirip azaltmak ya da tamamen sınırlamak ve yüksek profilli hareketlerden kaçınmak faydalı olacaktır.

Nefes darlığı, göğüs ağrısı ve çarpıntı başlamışsa
Öksürükle kan gelmişse
Ateş, aşırı terleme ve bilinç bulanıklığı gibi durumlar varsa
Konuşmanın bozulması ve görme kaybı komplikasyonlar baş göstermişse
Kol ya da bacakta kuvvet kaybı varsa
Bacaklarda ağrı, şişlik ve kızarıklık olmuşsa

Kürek kemiği ağrısı, kaza ve yaralanmalardan daha ciddi sağlık sorunlarına kadar her şeyden kaynaklanabilir. Bunlar şunlar olabilir;

Stres
Tendon kılıfı iltihabı
Rotator manşet yaralanmaları
Rotator manşet yırtıkları
Donuk omuz sendromu
Artrit
Spinal stenoz
Osteoartrit
Kırıklar
Çıkık
Düşme
Darbe alma
Fibromiyalji
Lupus
Boyun ağrısı
Kalp krizi