Malatya’da gezilecek yerler, Malatya’da ne yenir?

Malatya’da gezilecek yerler, Malatya’da ne yenir?

Malatya, Türkiye’nin büyükşehir statüsündeki otuz ilinden biridir. Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alır. 13 ilçesi ve 718 mahallesi bulunan 2021 TÜİK verilerine göre Malatya, 808.692 kişilik nüfusuyla Türkiye’nin yirmi sekizinci en yüksek nüfuslu ilidir.

Malatya denince akla ilk gelen şey şüphesiz kayısı olacaktır. Ek olarak birbirinden lezzetli et yemekleri de bu listeye girmektedir. Levent Vadisi, Battalgazi Ulu Cami ve çeşitli müzeleri de Malatya ile özdeşleşmiştir.

Malatya İli bölgesinde, turistik ve simgesel yerler için en iyi yerler şunlar: Aslantepe Ören Yeri. Battalgazi Ulu Cami. Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı..

Malatya tatiliniz için maksimum iki gün ayırmanız yeterli olacaktır. Ziyaret Etmek İçin En İyi Zaman; Tipik karasal iklimin hakim olduğu Malatya, kışları yağışlı ve soğuk olduğu gibi yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Ziyaret edilebilecek eniyi zaman ise ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Malatya hangi yemeği meşhur?

Belli başlı köfteler şunlardır: Analı kızlı, içli köfte, sumaklı ekşili çorba, sıkma köfte, ayva köftesi, Polat köftesi, gıkırdaklı köfte, elmalı köfte, kurşun geçmez köftesi, gidirikli köfte, ciğer köftesi, haşhaşlı top köfte, kabaklı çimdik köfte, yumru köfte, yumurtalı sıkma köfte, yoğurtlu balkabağı köftesi..

Malatyadan hediyelik ne alınır?

Sofra bezi, perde, yazma gibi ahşap kalıplarla ve baskı tekniği ile süslenmiş dokumalar; halılar, canlı ve renkli olan kilimler, cicim; dövme, çekme germe gibi yöntemlerle yapılan bakır mutfak eşyaları; ahşaptan yapılan ve “güm güm” denen yayıklar çıkrıklar, kaşıklar Malatya’dan alınabilecek özgün hediyelik eşyalardır.

Malatyada Haftasonu ne yapılır?

1. Aslantepe Ören Yeri. Eski Kalıntılar.
2. Levent Vadisi. 148.
3. Şire Pazarı Bit Pazarları ve Sokak Pazarları
Battalgazi Ulu Cami. Mimari Yapılar.
5. Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı Mimari Yapılar.
Orduzu Çınar Şelalesi. Şelaleler.
7. Malatya Başkonaklar Etnografya Müzesi. Özel Müzeler.
8. Malatya Müzesi. Özel Müzeler.