Sayıştay Başkanı kimdir? Sayıştay Başkanının Seçimi? Metin Yener Kimdir? Nerelidir?

14.01.2023
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Sayıştay Başkanı kimdir? Sayıştay Başkanının Seçimi? Metin Yener Kimdir? Nerelidir?

Sayıştay Başkanı kimdir 2022? Sayıştay Başkanının Seçimi? Metin Yener Kimdir? Nerelidir?

22.06.2021 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 106 ncı birleşiminde Sayıştay Başkanlığına seçilmiştir. Metin YENER, evli ve iki çocuk sahibidir.

Sayıştay Başkanı, Sayıştay Kanunu’nda yazılı niteliklere sahip isteklilerden 16 ncı madde esaslarına göre belirlenecek iki aday arasından Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunca gizli oyla seçilir.

Gazi Üniversitesi İktisat Politikası Anabilim dalında ve ABD Indiana Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. 22.06.2021 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 106 ncı birleşiminde Sayıştay Başkanlığına seçilmiştir. Metin YENER, evli ve iki çocuk sahibidir.

Sayıştay Başkanı kimdir 2022? Sayıştay Başkanının Seçimi? Metin Yener Kimdir? Nerelidir?

22.06.2021 günü Sayıştay başkanlığına oylama sonucu Metin Yener geldi. Yener, Gazi Üniversitesi’nde iktisat eğitimi aldı ve ardından Indiana Üniversitesinde yüksek lisansını tamamladı. Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü görevini yürüten Metin Yener, Sayıştay’ın yeni başkanı seçildi.

Yener, 1972 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü mezunu olan Metin Yener, Gazi Üniversitesi’nde İktisat Politikası, Indiana Üniversitesinde Kamu Yönetimi alanlarında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Devletin çeşitli kademelerinde görev alan Yener, 2012 yılında Başbakanlık Kanunlar ve Kararlar Genel Müdür Yardımcılığına, 2014’de ise Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğüne atandı.

2018 yılından bugüne Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü görevini sürdüren Yener, evli ve iki çocuk sahibi.

You cannot copy content of this page