Selim Kotil Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Aylin Kotil kimdir? Selim Kotil Ailesi, Eşi, Aylin Kotil?

17.05.2022
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Selim Kotil Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Aylin Kotil kimdir? Selim Kotil Ailesi, Eşi, Aylin Kotil?

Selim Kotil Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Selim Kotil Ailesi, Eşi, Aylin Kotil?

25 Şubat 1970 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Atatürk Fen Lisesi’ni büyük bir başarıyla kazanmıştır. Bu yıllarda fizik ve matematik kollarının başkanlığını yaptı. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Selim Kotil Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Selim Kotil Ailesi, Eşi, Aylin Kotil?

25 Şubat 1970 yılında İstanbul’da doğan Selim Kotil aslen Rizelidir. İstanbul Atatürk Fen Lisesi’ni Türkiye derecesi ile kazanan Kotil, lise yıllarında fizik ve matematik olimpiyat takımlarının başında yer aldı. Yine derece yaparak Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’ni bitirdikten sonra ikinci üniversite olarak iktisat fakültesinden mezun oldu.

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim Kotil, aynı zamanda eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aytekin Kotil’in de yeğenidir. İyi derecede İngilizce bilen Kotil, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Selim Kotil, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde BTP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.

Aylin Kotil kimdir, kaç yaşında, nereli?

Aylin Kotil, 1970 yılında İstanbul’un Cihangir semtinde doğdu. Rize, Gündoğdu Veliköy nufusuna kayıtlıdır. CHP’li eski İstanbul belediye başkanlarından Aytekin Kotil’in yeğenidir.

İlkokulu Bakırköy Pilot Cengiz Topel İlkokulunda bitirdikten sonra orta ve liseyi Ataköy Lisesinde tamamladı. Aylin Kotil’in babası Necdet Kotil Rizeli, annesi Christina ise Alman. Babası 1964’te Almanya’ya gitmiş, Ford fabrikasında çalışırken genel müdürün sekreteri Cristina’ya aşık olmuş. 1966’da evlenip, İstanbul’a geldi.

Aylin Kotil İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra Yüksek lisansını ABD Strayer Üniversitesi’nde siyaset bilimi üzerine yaptı. Ayrıca Marmara Üniversitesi’nde iki yıl dinler tarihi, iki yıl da Osmanlı tarihi dersleri aldı. ABD’deki bir uzaktan eğitim kurumu olan Capella Üniversitesinde doktorasına devam etti. 1996 yılında Ataköy’de kurduğu “Ataköy Eğitim Merkezi” adında bir çocuk yuvası işletiyor. Ayrıca Yuva açacak girişimcilere Teori ve pratik olmak üzere iki ana grupta dersler vererek onlara gerekli bilgileri uygulamalı öğretiyor. Diğeri Yeşilköy’de olmak üzere 2 anaokulu sahibidir.

Gülben Ergenin “Çocuklar Gülsün Diye” projesine destek vererek Erzurum’daki bir okulun içini yaptırdı. Her sene başka okullara yardım yapmaya da devam ediyor. 2005-2010 yılları arasında Aylin Kotil adı ile Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Aylin Kotil, Seçim barajının düşürülmesi için Üsküdar’dan Ankara’ya kadar yürüyeceğini açıklayarak, 08 Temmuz 2013 tarihinde Üsküdar Harem’den yanında kendisini araçla takip edecek 5 kişilik bir ekiple Ankara’ya doğru yola çıktı. 18 günlük yürüyüşünün ardından TBMM’de CHP ve BDP ile görüştü.

CHP Bakırköy İlçe Örgütü’ne üye olan Aylin Kotil 2014 yerel seçimlerinde CHP’den Sarıyer Belediye Başkan Adayı olmak istediğini 15 Temmuz 2013 söylemişti ancak Aylin Kotil, 27 Eylül 2013 tarihinde Beyoğlu Belediye Başkanlığı için Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday adayı olduğunu açıkladı. 10 Şubat 2014 tarihinde CHP’de Parti Meclisi kararıyla 2014 yerel seçimleri için Beyoğlu Belediye Başkan adayı olarak açıklandı.

You cannot copy content of this page