Sosyal Konut Projesi Nedir ? Kimler Başvurabilir? Başvuru Şartları nelerdir? Kimlere ne kadar kontenjan ayrılacak?Başvuru Tarihi?

KİMLERE, NE KADAR KONTENJAN AYRILACAK?

Emekliler %20: 50 bin konut

Gençler %20: 50 bin konut

Şehit yakınları – gaziler %5: 12 bin 500 konut

Engelliler %5: 12 bin 500 konut

Diğer Vatandaşlarımız %50: 125 bin konut

EVLER NASIL OLACAK?

– Yerel ve yatay mimari

– 5 katı geçmeyecek

– Sıfır atık uyumlu

– Enerji verimli

– İklim dostu malzemeler

– Yenilenebilir enerji sistem

SOSYAL KONUT PEOJESİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Sosyal Konut Projesi’nden faydalanabilmek için:

-İstanbul’da hane gelirinizin 18.000 TL’nin altında,

-•Diğer illerde ise hane gelirinizin 16.000 TL’nin altında olması gerekiyor.

Ayrıca Sosyal Konut Projesi’ne, daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış, 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvuru yapabilecektir.

 TOKİ SOSYAL KONUT FİYATLARI VE AYLIK TAKSİTLER NE KADAR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Böylesi bir yatırım, ülkenin tamamında ev ve kira fiyatlarını düşürecek, vatandaşlarımızın konuta erişimini de kolaylaştıracaktır.

Vatandaşlarımız toplam 608 bin lira fiyata sahip, 2 artı 1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle, 240 ay vadeyle sahip olabilecekler.

850 bin fiyata sahip 3+1 konutlar 3 bin 780 kliradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile yapılabilecektir.

Bakan kurum şunları söyledi;

“Birinci adım: Sosyal konut projesi kapsamında, TOKİ eliyle 81 ilde sosyal konutlar inşa edilecek. Konut, konut arsası, sanayi siteleri satılacak. Gençlere, emeklilere, şehit yakınlarına, gazilere, engellilere özel kontenjan ayrılacak.

İkinci adım: Emlak Konut öncülüğündeki kampanya kapsamında, gayrimenkul firmalarıyla konut kampanyası yapılacak.

Üçüncü adım: İstanbul genelinde 10 bin, ülke genelinde 40 bin arz fazlası kiralanamayan ya da satılamayan 50 bin ofis dönüştürülerek konut olacak.”

Bakan Kurum, 13 Eylül Salı günü itibarıyla Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini başlatacaklarını belirtti.Kurum, yeni sosyal konutlara ilişkin olarak, “Yuva kuran liderimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, 13 Eylül saat 14.00’te açıklayacağı müjdelerle; yeni yuvalar kurulacak, yeni istihdam alanları oluşacak, millî ekonomimiz daha güçlenecek, Türkiye güçlü aileleriyle yükselecek” notuyla sosyal medya hesabından yaptığı videolu paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

“2002 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Ev sahibi olmayan, yeni yuvasına kavuşmayan tek bir dar gelirli vatandaşımız kalmayacak’ sözünden hareketle başlayan sosyal konut seferberliğimiz, bugün tam 1 milyon 170 bin sayısına ulaştı. Şimdi de 13 Eylül Salı günü itibarıyla çok daha büyük bir adım atarak, Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz. Gençlerimize, emeklilerimize, engelli kardeşlerimize, şehit ve gazi ailelerimize yeni yuvalar armağan etmenin, yeni iş yerleri kazandırmanın mutluluğunu, gururunu hep birlikte yaşayacağız. 

13 Eylül Salı saat 14.00’te, yüz binlerce ailemizin yeni yuvalarına kavuşma heyecanını hep birlikte paylaşalım.”