Süleyman Hilmi Tunahan kimdir? Süleyman Hilmi Tunahan nerede doğmuştur? Süleyman Hilmi Tunahan (K.S) Hacca Gitmiş midir ?

09.01.2023
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Süleyman Hilmi Tunahan kimdir? Süleyman Hilmi Tunahan nerede doğmuştur? Süleyman Hilmi Tunahan (K.S) Hacca Gitmiş midir ?

Süleyman Hilmi Tunahan kimdir? Süleyman Hilmi Tunahan nerede doğmuştur?Süleyman Hilmi Tunahan (K.S) Hacca Gitmiş midir ?

Süleyman Hilmi Tunahan, 1888’de Silistre’de doğdu. Tunahan, Süleymaniye Camii medreselerinden Medresetü’l-Mütehassisîn’in tefsir ve hadis kısmına devam etti. Son derece parlak bir zekâya sahip olan Tunahan, 1919 senesinde birincilikle mezun olarak aynı sene Medresetü’l-Kuzati’ye başlayıp hukuk eğitimini de dereceyle bitirdi.

Uzun müddet İstanbul’un önemli camilerinde halka vaaz ederek insanlara İslâmiyet’in emir ve yasaklarını anlatan Tunahan, 16 Eylül 1959’da Kısıklı’daki evinde vefat etti. Ömrü zorluklarla geçen Tunahan, 1939 yılında ilim ve irşad vazifesini çekemeyenler tarafından ihbar edilerek ilk defa tutuklandı.

Yapılan tüm baskılara ve takibatlara rağmen, ilim öğretmeye devam etti. Vaizlik maaşını talebelere vererek yüzlerce kişiyi okutup, ilim adamı olarak yetişmesini sağladı. 1944 yılında ikinci defa tutuklanarak Birinci Şube tabutluklarında, bu defa 8 günlük bir işkenceye tâbi tutuldu. Vaizlik belgesi, o günkü hükümet tarafından, 1946 yılında resmen elinden alındı. 1949 yılında Kur’ân kurslarının açılmasına sınırlı da olsa müsaade eden kanun yürürlüğe girince, Süleyman Efendi’nin ilim öğretme faaliyeti bir nebze rahatladı. Günümüzde ise milyonlarca talebesi Kur’an yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Müslümanların vebalı gibi muamele gördüğü bir dönemde verdiği mücadeleyle gönüllerde yer edinen Tunahan Hazretleri’nin kabri Üsküdar’da bulunan Karacahmet Mezarlığı’nda bulunuyor. 

Süleyman Hilmi Tunahan (K.S) Hacca Gitmiş midir?

Bir çok insanın bilgisiz ve delilsiz bir şekilde Süleyman Hilmi Tunahan (K.S) üstazımız ile anlatılan ve uydurulan dilden dile aksettirilen yalanlardan bir tanesi de Süleyman Hilmi Tunahan (K.S) nin Hacca gitmesi konusudur.

Süleyman Hilmi Tunahan (K.S) manen hac etmiştir şeklinde açıklamalar vardır.

You cannot copy content of this page