Talat Er kimdir, nereli, kaç yaşında? Talat Er eşi kim? Talat Er Ayfer Er boşandı, neden ayrıldı?

05.05.2022
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Talat Er kimdir, nereli, kaç yaşında? Talat Er eşi kim? Talat Er Ayfer Er boşandı, neden ayrıldı?

Talat Er kimdir, nereli, kaç yaşında? Talat Er eşi kim? Talat Er Ayfer Er boşandı, neden ayrıldı?

Talat Er 25 Şubat 1968 Yılında Adana’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamladı. Keman’a olan ilgisi çok küçük yaşlarda, henüz ilkokul son sınıfta, aile dostları olan TRT sanatçısı Hasan Özçivi’nin teşvikiyle Keman’a başladı.

13 Yaşındayken, Neyzen Ahmet Polatöz, Ali İntizam ve Şükrü Birbaş yönetimindeki Adana Musiki Derneği’ne katıldı. Sonraki yıllarda Ümit Öcal’ınyönettiği Adana’nın Sesi Musiki Derneği ve Faik Kasapoğlu’nun yönettiği Öğretmenler Korosu’na devam etti.

1985 Yılında yapılan sınavı kazanarak Adana Belediye Konservatuarı’na başladı. Burada Avni Anıl, Ali Şenozan ve Suphi İdrisoğlu gibi hocalardan faydalandı.

1987 Yılında TRT Ankara Radyosu’nun açmış olduğu yetişmiş saz sanatçısı sınavını kazandı.

1996 Konya Türk Müziği Devlet Konservatuarı davetlisi olarak TRT Ankara Radyosu Kanun Sanatçısı Tahir Aydoğdu ile birlikte Keman, Kanun Resitaline katıldı.

1997 Yılında ODTÜ de Keman, Kanun Resitaline katıldı. TRT’den görevli olarak Almanya, Danimarka, İsviçre, Kuveyt ve Özbekistan’da konserler, Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV) ile birlikte Bulgaristan, Malta, Singapur gibi ülkelerde Türk Müziğinin tanıtımı ile ilgili konserler verdi.

Ayfer Er, 2007 yılında yaptığı ” Ağlatma ne olur” albümünün gelirinden %10’nunu TSK Mehmetçik Vakfı’na bağışladı. Bu albümde Talat Er ait olan “Yalan mıydı o gözlerin” , “Okyanus” , “Dün yine kalbim sızladı”, “Göz ucuyla süzüp tepeden bakma”, “Sen beni üzüyor incitiyordun” besteleri icra etti.

2000 yılında yaptığı beste çalışmaları, 14 Şarkı ve 5 Saz eserinin TRT repertuarına girmesiyle sonuçlandı. Beste çalışmalarını aralıksız sürdüren Talat Er’in 17 ayrı makamda 60’ye yakın bestesi bulunmaktadır. Son bestelerini kendi sesi ve yorumundan “Her Daim Aşk” isimle albümünde topladı.

Başarı çizgisini devamlı yukarı doğru çizdi. Hocası Suphi İdrisoğlu “Daha çocuk yaşlardaydı. Konservatuvar’da mükemmel bir Keman çalma yeteneğinde olduğunu görmüştüm” ifadesinden anlaşılacağı gibi Adana’dan bir star doğuyordu. Daha sonra TRT’de başarısı ve birbirinden güzel besteleriyle parlayan bir star oldu.

Talat Er’in Okyanus adlı şarkısı, 2002 ve 2003 Yılında TRT ve TRT dışında da en çok istenen şarkılar arasında yer aldı, yılın en sevilen şarkılar arasına girdi. 2002 Yılında Akçay Belediyesi’nin düzenlediği TSM Beste Yarışması’nda birinci oldu. 2002 Yılında Amasya Belediyesi ve TRT’nin ortaklaşa düzenlediği TSM Altın Elma Beste Yarışması’nda mansiyon aldı.

Ayşen Birgör Türk Sanat Müziği’nin usta isimlerindendir. Hakkında merak edilen bir çok sorunun cevabı. Doğum tarihi, evli mi? kaç yaşında? nerede doğdu? Kısaca hayatı, müzik kariyeri ve biyografi bilgileri.

1977 yılının Kasım ayında dünyaya gelmiştir, burcu Akrep’tir. İstanbul doğumlu sanatçı’nın baba tarafından aslen nereli olduğu bilgisine ulaşılamamıştır. Henüz 3 yaşında iken müzik ile tanışmış ve o dönemden itibaren ailesininde desteği ile müzikle iç içe yetişmiştir. Dedesinin müziği olan tutkusu, ve babasının türküler okuması, kasetler doldurmasından etkilenmiştir.

Çok küçük yaşlarda sanatçı olmaya karar verdiğini belirten Birgör, ilerleyen yıllarda bu hayalini gerçekleştirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitim Bölümü’nü kazanarak eğitim almıştır.

Sözlerini Nadide Gürpınar’ın yazdığı Kürdi şarkısının sözleri şöyle:

İlkbahara bekle beni demiştin

Hiç mi orda Kış, Bahar’ı bulmuyor

Düşlerin mi yoksa sen mi değiştin

Ayrılıktan aşka sıra gelmiyor

Okyanus mu iki şehrin arası

Kaç saatlik yol ki şunun şurası

O verdiğin ümitlerin süresi

Her nedense bitmek nedir bilmiyor

Gün kavuştu ikindiye vakit dar

Bir öpüşten dokunuştan ne çıkar

Güzelliğin aşkım kadar aşikar

Mazeretin bu gerçeği silmiyor.

You cannot copy content of this page