Yılmaz Zafer Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

01.06.2022
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Yılmaz Zafer Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Yılmaz Zafer, 24 Eylül 1956 yılında doğdu. Perihan Savaş’a hayranlığı nedeniyle Fatih halkevi’nde tiyatroya başlayan, daha sonra Şehir Tiyatroları’na geçen Yılmaz Zafer; Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu gibi çeşitli tiyatro topluluklarında rol aldı. 1976 yılında sinemaya başladı, 40’tan fazla film çevirdi.

1993 yılında İskilip’li Atıf Hoca filminde, köklü değişimlerin yaşandığı Atatürk Türkiye’sinde devrimlere karşı çıktığı için idam cezasına mahkum olan İskilip’li Atıf Hoca’nın avukatı Ferit rolüyle seyirciyi etkiledi.

1987 yılında uzun süredir hayran olduğu Perihan Savaş ile evlenen Yılmaz Zafer, bu evlilikten bir çocuk sahibi oldu. Eşiyle birlikte Yönetim Film ve Reklamcılık Şirketi’ni kurdular.

Son olarak 1994 yılında Kurtuluş Savaşı olaylarını konu alan Turgut Özakman’ın senaryosunu yazdığı Kurtuluş filminde rol alan Yılmaz Zafer, 1994 yılında 2 kalp krizi geçirerek uzun süre bakıma muhtaç şekilde yaşayan sanatçı, 9 Kasım 1995 tarihinde geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitirdi.

You cannot copy content of this page