10 Adımda Evde Kalıcı Perma Nasıl Yapılır ?

08.01.2023
Okuma Süresi: 15 dakika
A+
A-
10 Adımda Evde Kalıcı Perma Nasıl Yapılır ?

10 Adımda Evde Kalıcı Perma Nasıl Yapılır ?

  1. ADIM 

Saçınızı temizleyici bir şampuanla nazikçe yıkayın. Saçlarınızı normalde yaptığınız gibi, şampuanlarınızdaki yağı, şekillendirici ürünleri ve kiri temizleyen bir şampuanla şampuanlayın. Ardından şampuanı saçınızdan iyice durulayın. Saçlar gıcırtılı temiz olduğunda en iyi kıvrımı kabul eder! 

Malzemelerde alkol içeren şampuan kullanmaktan kaçının. Perma işleminin kendisi oldukça kuruyor, bu nedenle hasarı olabildiğince en aza indirmek istiyorsunuz.
Saç kremi ile takip etmenize gerek yoktur, çünkü bu yağ tanıtır ve saçınızı çalışmak için kaygan hale getirir.
İzin vermeyi planlamanızdan 24 saat önce saçlarınızı derinlemesine düzeltmekten kaçının. 

  1. ADIM

Saçınızdaki fazla suyu temiz bir havluyla sıkın. Temiz, kuru bir havluyla kafa derinize yakın suyu çıkarmak için başınızın etrafını kurutun. Daha sonra, fazla suyu gidermek için saçlarınızın uzunluğunu havluyla hafifçe sıkın. Spiral permanın düzgün oluşması için saçınızın ıslak olması gerekir, ancak ıslak damlamasını istemezsiniz.
Zaman kazanmak için saç kurutma makinesi kullanmayın. Saçınızı çok fazla kurutur.

  1. ADIM

Düğümleri geniş dişli bir tarakla tarayın. Saçlarınızı uçlardan taramaya başlayın ve saç köklerinize doğru ilerleyin. Nazik olun ve devam etmeden önce düğümleri çıkardığınızdan emin olun. Saçlarınız çözülmezse, çubukların etrafına sarmaya başladığınızda sorun yaşarsınız.

Geniş dişli bir tarak tercih edilir, çünkü bu tarak oldukça naziktir. Daha küçük taraklar, özellikle ıslak saçlarda kullanıldığında kırılmaya ve hasara neden olabilir.

  1. ADIM

Omuzlarınızı eski bir havluyla örtün. Kimyasalların giysilerinize bulaşmasını önlemek için omuzlarınıza bir havlu sarın. Ayrıca çalışma alanınızdaki yüzeyleri gazete ile kaplamak faydalı olabilir.

Saç çizginizin altındaki cilde az miktarda vazelin uygulayarak yüzünüzü kimyasallardan korumayı düşünün. 

Hassas bir cildiniz varsa, bir çift plastik eldiven alın.

Spiral perma nedir?spiral perma evde nasıl yapılır ? Spiral perma bakımı nasıl olur ? Su dalgası perma nasıl olur ? Kıvırcık saça perma nasıl olur? Perma saçta kalma süresi ne kadardır?
Spiral Perma Nedir ? 10 Adımda Evde Kalıcı Perma Nasıl Yapılır ?

  1. ADIM

Saçınızı 3 ana bölüme ayırın. İlk olarak, tipik olarak kulaklarınızın ötesindeki tüm saçlar olan başınızın arkasındaki 1 büyük kısmı kesin. Saçları bükün ve başınızın arkasındaki yerine takın. Bu sizi saçınızın başının üstünde ve yanlarında bırakır. Bu saçı 2 bölüme ayırın ve genellikle saçınızı ayırdığınız bölümü bölün. Bu 2 bölümü ayrı ayrı çevirin ve klipsleyin. 

Toplam 3 bölüm için başınızın sol tarafına kırpılmış 1 bölüm, sağ tarafa kırpılmış 1 bölüm ve arkaya kırpılmış 1 büyük bölüm olmalıdır.

6.ADIM

Boynun ense kısmında ince, yatay bir saç tabakası bırakın. Saçın arka bölümünden başlayarak, başın bir tarafından diğerine geçmesi gereken boyun ağzında ince bir saç tabakasını ayırmak için bir tarak kullanın. Tarağı çubukların etrafına bölmeye ve sarmaya başlamadan önce saçın bu gevşek bölümünü çözmek ve düzeltmek için kullanın. 

1,25 cm genişliğinde dikey bir parça yapmak için tarak kullanın. Az önce bıraktığınız yatay saç katmanını 1,25 cm genişliğinde dikey bölümlere ayıracaksınız. Ense’nin bir tarafından başlayın, böylece diğer tarafa doğru sistematik olarak çalışabilirsiniz. Saçın ilk inç (1,25 cm) geniş bölümünü ayırdıktan sonra, sarmadan önce düzeltmek için tekrar tarayın. 

Uzaklaştığınız saç miktarı, silindirin ucuna rahatça oturmalıdır.
Saç bölümünün genişliği, perma çubuğunun çapıyla yaklaşık aynı olmalıdır. 
Saçın arka kısmından kalan bölümler kabaca bu ilk bölümle aynı boyutta olacaktır.

  1. ADIM

Saçın ilk bölümünün ucunu perma kağıdı sargısı ile örtün. Kağıt sargıyı uzunlamasına ikiye katlayın ve içindeki bölümün ucunu sıkıştırın. Kağıt sargının saç bölümünün sonuna kadar uzandığından ve işlem sırasında saçınızın uçlarını tamamen kapladığından emin olun. Sarıcı, saçınızın uçlarını biraz geçebilir. 
Bu, saçlarınızın uçlarının yanlış bükülmek yerine çubuğun etrafına sarılmasını sağlar. Bir bölümün uçları yanlış büküldüğünde, her bir kıvrımın sonunda “kıvrımlar” veya “balık kancaları” ile karşılaşırsınız.

Perma kağıt ambalajlarını herhangi bir güzellik malzemeleri mağazasında satın alabilirsiniz. Temelde küçük beyaz kağıt mendil karelerine benziyorlar.

Bölümün sonuna bir spiral perma çubuğu yerleştirin ve 1 kez yuvarlayın. Bir spiral perma çubuğunu doğrudan saç bölümünün ucunun altında kağıt sargıya karşı olacak şekilde yatay olarak tutun. Yuvarlanmaya başlamadan önce saç bölümünü çubuğun bir ucunun yakınına yerleştirin. Daha sonra, saç bir kez çubuğun etrafına tamamen dolana kadar çubuğu başınıza doğru hareket ettirin.
Spiral perma çubukları, herhangi bir güzellik kaynağı mağazasında satın alabileceğiniz uzun, ince, esnek çubuklardır.

  1. ADIM

Boynuna ulaşana kadar bölümü yuvarla. Saçları kafa derisine doğru yuvarlayarak çubuğun etrafına sarmaya devam edin. Çubuğun bir ucundan başladığınızdan beri, saç gittikçe çubuğun etrafında birikmeye devam edecektir. Bölümü sararken saçı ve çubuğu yavaşça saat yönünün tersine çevirin. Ense ulaştığında, çubuk kafa derisine karşı dikey olarak oturmalıdır. Çubuğun etrafındaki her dönüş, dönüşten önce dönüşün sadece kısmen üst üste gelmesi gerekir.

Çubuğu kırparak veya uçlarını birbirine geçirerek sabitleyin. Güvenceye alma şekliniz sahip olduğunuz çubuk tipine bağlıdır. Çubuğunuz bir tüpe benziyorsa ve klipsi yoksa, çubuğu “U” şeklinde bükün ve kilitli bir daire oluşturmak için uçları birbirine yaslayın. Çubuklarınızda klipsler varsa, klipsi aşağı çekin ve birbirine yapıştığını hissedene kadar itin.Ense’nin diğer tarafına ulaşıncaya ve saç kalmayıncaya kadar her bir çubuğu dikey olarak kırparak ½ inç’lik artışlarla sarmaya devam edin.

Spiral perma nedir?spiral perma evde nasıl yapılır ? Spiral perma bakımı nasıl olur ? Su dalgası perma nasıl olur ? Kıvırcık saça perma nasıl olur? Perma saçta kalma süresi ne kadardır?
Spiral Perma Nedir ? 10 Adımda Evde Kalıcı Perma Nasıl Yapılır ?

9.ADIM 

Bir sonraki ince, yatay bölümü alt kısımdan ayırın ve işleme devam edin. Saçın ilk yatay bölümünü bölmeyi bitirdikten sonra, tıpkı başlangıçta yaptığınız gibi başka bir ince yatay katman bırakın. Bu bölümü dikey olarak 1,25 cm genişliğindeki bölümlere bölün ve her birini eskisi gibi sarın. Tüm saçları saçın alt kısmına sarmayı bitirene kadar devam edin.

Kalan 2 bölümü de aynı şekilde yuvarlayın. Aynı işlemi kullanarak her bölünmüş bölümü 1 aynı anda sarmaya devam edin. Daima bölümün altından üst kısmına doğru çalışın. Bu yönde çalışmak, çubuklara kafa derisinden asılması için yer verir. 
Saçlarınız sarıldıkça kurumaya başlarsa, tekrar nemli hale gelene kadar suyla bolca püskürtün.

Perma solüsyonunu her sarılı çubuğa iyice uygulayın. Perma çözeltisi önceden karıştırılmamışsa, sivri uçlu bir sıkma şişesinin içindeki üreticinin talimatlarına göre karıştırın. Çözeltiyi her çubuğun sarılı saçları üzerine sıkın. Çubukları kaçırmamak için sistematik olarak aşağıdan yukarıya doğru çalışın. Her bir çubuk üzerindeki saçların, nüfuz eden çözelti ile tamamen doygun olduğundan emin olun.

Perma kimyasalları ile çalışırken plastik eldiven giyin. Kimyasal koku oldukça yoğundur, bu nedenle bir pencereyi kırmak da isteyebilirsiniz.Kimyasal perma çözeltisini herhangi bir güzellik tedarik mağazasından satın alabilirsiniz.

Saçınızı bir duş başlığı ile örtün ve yaklaşık 20-30 dakika işlemesine izin verin. Çubuklar hacimli olduğundan, başınızın tamamını örtmek için her iki tarafta 1 adet olmak üzere 2 duş başlığı kullanmanız gerekebilir. İşlem süresi değişir, ancak genellikle yaklaşık 20-30 dakikadır. İzin verilen çözümünüzle birlikte gelen talimatları okuduğunuzdan ve talimatlarını uyguladığınızdan emin olun. 

10.ADIM

Sarılı saçları soğuk suyla iyice durulayın. Saçları durularken çubukları tutun! Saçları işledikten sonra, soğuk su ile 5-8 dakika boyunca iyice durulayın. Her bölümün kökünü durulayın ve yavaşça çubuğun sonuna kadar hareket ettirin. Fikir, çözümü olabildiğince dışarı çıkarmaktır, ancak muhtemelen hepsini çıkarmayacaksınız, ki bu iyi. Çözelti, durulanırken muhtemelen biraz yanacaktır, bu normaldir. Soğuk su bu sansasyona yardımcı olacaktır.

Nötrleştiriciyi her sarılı çubuğa iyice uygulayın. Önceden karıştırılmamışsa nötrleştirici çözeltisini hazırlayın ve sivri uçlu bir sıkma şişesine koyun. Nötrleştiriciyi her ıslak saç çubuğunun üzerine sıkın, her bölümü kökten uca iyice doyurun. Kimyasal çözeltiyi uygularken yaptığınız gibi sistematik olarak çalışın. 
Nötrleştirici saçınızın işlenmesini tamamen durdurur.

Sarılı saçları çubuklardan çıkarın. Çubukları saçınızdan dikkatlice çıkarın, başınızın üstünden başlayıp daha önce olduğu gibi boynunuza doğru çalışın. Her bir çubuğu açın veya açın, sonra çubuk kayıncaya kadar yavaşça saçı açın. Herhangi bir karışıklığı önlemek için çubukları yavaşça ve yavaşça çıkarın. 
Çubuk kapandıktan sonra perma sargısını her bölümün ucundan çıkarın.

Saçları tekrar soğuk suyla durulayın. Fazla nötrleştirici ve perma çözeltisini gidermek için saçı iyice durulayın. Saçları yıkarken şampuan kullanmayın.
Üretici tarafından tavsiye edilirse, durulanmayan bir saç kremi de uygulayabilirsiniz. Bu açıkça önerilmiyorsa, herhangi bir saç kremi kullanmayın.

Saçınızın doğal olarak kurumasını bekleyin. Özellikle saç neredeyse kuruduğunda ve sadece biraz nemli olduğunda, saçlarınızı kururken geniş dişli bir tarakla hafifçe çözmeniz gerekebilir. Kuruduğu için saçı hiç germeyin. Saçın tamamen kurumasını bekleyin. 

Bu, saçınızın uzunluğuna bağlı olarak birkaç saat sürebilir.

You cannot copy content of this page