Adliyeye sevk edilmek ne demek? Adliyeye sevk edildikten sonra ne olur, sonraki süreç nedir?

04.11.2023
A+
A-
Adliyeye sevk edilmek ne demek? Adliyeye sevk edildikten sonra ne olur, sonraki süreç nedir?

Adliyeye sevk edilmek ne demek? Adliyeye sevk edildikten sonra ne olur, sonraki süreç nedir? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Adliyeye sevk edilmek ne demek? Adliyeye sevk edildikten sonra ne olur, sonraki süreç nedir? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

Bir olay ile ilgili kolluk, yani polis veya jandarma sizi karakola götürdü, ifadenizi alır, sonrasına ya serbest bırakır, ya da Adliyeye sevk eder, Adliyeye sevk edilmeniz halinde ifadenizi alan kolluk birimleri sizi adliyeye götürür burada gözaltı işlemi hala devam etmektedir. Adliyenin müracaat savcılığıyla görüşmek üzere sıra alınır. Cumhuriyet savcısı sizle görüşüp kolluktaki ifadenizin yanı sıra kendisi de savcılık ifadesi alabilir.

Adliyeye sevk edilmek demek, şahsın karakoldan, jandarmadan ve emniyetten her ne ise, kolluk kuvvetleri vasıtası ile adliyeye götürülmesi demektedir. Burada savcı ifadesini alır, akabinde ya tutuklama talebi ile mahkemeye sevk eder, ya adli kontrol şartı ile, peki Savcılığa ifade verdikten sonra ne olur?

Savcılığa ifade verdikten sonra ne olur? Savcıya ifade verirken dikkat edilmesi Gerekenler? Hakim karşısında nasıl ifade verilir?

Gözaltında alınan ilk ifade, müşteki açısından iddiasını ileri sürmek, şüpheli açısından savunmasını yapmak açısından en önemli vasıtadır. Bu nedenle, gözaltında ilk ifadenin avukatsız alınması bazı hak kayıplarına yol açabilir. İfadeden sonra kişi genellikle savcı tarafından tutuklama veya adli kontrol istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilir. Burada sulh ceza hakimi şüphelinin yargılama süresince tutuklu veya serbest şekilde yargılanacağına karar verir. Bu sorgunun konusu tamamen kişinin tutuklanmasının gerekli olup olmadığı üzerinedir. Öncelikle kişi mahkemede hakim karşısında ifade vereceği için korkmamalı ve panik yapmamalıdır. Hakim tarafından kendisine sorulan sorular iyi bir şekilde anlaşıldıktan sonra açık ve net cevaplar verilmelidir.

Sizler için bizlerde en net bilginin kaynağı olarak Adliyeye sevk edilmek ne demek? Adliyeye sevk edildikten sonra ne olur, sonraki süreç nedir? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page