Afrodit kimdir? Afrodit nedir?

13.09.2022
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Afrodit kimdir? Afrodit nedir?

Afrodit kimdir? Afrodit nedir? Afrodit kocası? Afrodit sevgilisi? Afrodit kimin kızı?

Yunan mitolojisinde Afrodit, aşk ve güzellik tanrıçası olarak bilinmektedir. Roma mitolojisine Venus olarak geçen Afrodit’i, Homeros ve pek çok şair altın, cilveli, gönül alıcı gibi sıfatlarla nitelemişlerdir. Bu güzelliği ve sevgiyi simgeleyen tanrıçanın nasıl doğduğuyla ilgili iki farklı temel kaynak vardır.

Afrodit ölümlü ve tanrı birçok kişiyle birlikte olduysa da, sadece tanrı Hephaistos ile evlenmiştir. İstemeyerek yaptığı bu evlilik boyunca tanrıça kocasını Ares ile aldatır.

Aşk ve güzelliğin sembolü, bastığı yerlerden güller çıkaran, tanrıların ve insanların en güzeli Afrodit…

Troya Savaşı’na sebep olan olaylar zincirinin halkalarından birisi olan bilinen ilk güzellik yarışmasının kazananı…

Kıbrıs’ın kıyılarında deniz köpüklerinden doğan ilahi güzelliğin sahibi…

Güzelliğinin namı günümüze kadar gelmiş olan ve hala bir güzel görüldüğünde lakap olarak ismi anılan tanrıça…

Tanrıçalar arasında hep gülümseyen, en cilveli, işveli ve alımlı olan Afrodit…

Zeus‘a kadar birçok tanrının kalbini çalan uğruna insanların hayatlarını feda ettikleri Afrodit…

Aşkı uğruna koşarken kanından güle kırmızı rengini veren Tanrıça Afrodit…

Adına şehirler kurulan Afrodit… (Afrodisyas)

Olimpos’un 12 büyük tanrısından biridir aynı zamanda…

Hesiodos’un Tanrı ve Titanların doğuşunu anlattığı kitabında, Gaia ile Uranos’un birleşmesinden sonraki süreçte Uranos hem iğrendiği hem de iktidarını elinden almalarından korktuğu Kyklopları ve Hekatonkheirleri tek tek Tartarosa hapseder. Bunun üzerine Gaia Titanları babaları olan Uranos’u cezalandırmaları için kışkırtır ve çelikten bir tırpan yapar. Babasını cezalandırmayı kabul eden Kronos, babası yattığı sırada saklandığı yerden çıkarak elindeki tırpanı Uranos’a doğru sallar ve babasının hayalarını keserek fırlatır. Kanayan organın denizdeki köpüklerle buluşmasından güzellik tanrıçası Afrodit(Venus) doğar.

Homeros’un altın Afrodit(Venus) olarak nitelendirdiği tanrıçayı diğer şairler işveli, cilveli, gönül alıcı gibi sıfatlarla nitelendirmişlerdir. Ayrıca Kıbrıslı Tanrıça ve Güzel Çelenkli Kythera’lı olarak da bilinir. Afrodit, Hesiodos’a göre doğduktan sonra ilk olarak Kythera’a adasına uğrar ve oradan Kıbrıs’a gider.
Kimi kaynaklarda tanrıça dalgaların köpüğünden çırılçıplak çıktıktan sonra bir deniztarağı kabuğuna binerek Kythera’ya gitmiştir. Botticelli’nin Venüs’un Doğuşu “The Birth of Venus” adlı tablosunda Afrodit bir deniz kabuğu içinde çıplak olarak resmedilmiştir. Botticelli’nin bu eseri birçok kaynaktan ilham alarak yarattığı söylenmektedir. Bunlardan en önemlisi olarak bilineni Angelo Poliziano’nun Venüs’ün doğuşunu anlattığı şiiridir.

Yunan mitolojisinin aşk ve güzellik tanrıçası olarak bilinen Afrodit, ilk zamanların Işık İlahesi olarak bilinirdi. Işığın vurduğu yerde nasıl güzellikler ortaya çıkarsa, Afrodit’in de ayak bastığı yerlerde güller, çiçekler açardı. Güzelliği de ortaya çıkaran ışık değil midir zaten?

Yunan mitolojisinde Afrodit (Aphrodite) olarak bilinen tanrıça Roma mitolojisinde Venüs olarak bilinmekteydi. Yunan mitolojisinde olduğu gibi Roma’da da ön planda olan tanrıçalardan birisidir Afrodit. Doğumu ile başlayan ilginç hikayeleri, hayatı boyunca da devam eder. Güzelliği ile herkesi peşinden sürüklese de güzelliğini küçümseyenler de olur elbette Afrodit’in ve bu da devamında tanrıçanın gazabını getirir daha güzel olduğunu iddia edenlere…

You cannot copy content of this page