İltica nasıl yapılır? En iyi iltica sebepleri? Almanya iltica için geçerli sebepler? İltica başvurusu nasıl yapılır?

28.05.2023
A+
A-
İltica nasıl yapılır? En iyi iltica sebepleri? Almanya iltica için geçerli sebepler? İltica başvurusu nasıl yapılır?

İltica nasıl yapılır? En iyi iltica sebepleri? Almanya iltica için geçerli sebepler? İltica başvurusu nasıl yapılır? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için İltica nasıl yapılır? En iyi iltica sebepleri? Almanya iltica için geçerli sebepler? İltica başvurusu nasıl yapılır? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyrun vip bilgiler sizlerle.

Almanya’ya gelen her sığınmacının, ilgili Alman makamlarına giderek kayıt yaptırması gerekir – bu kayda “Asylgesuch” denir. “Asylgesuch”, Almanya’da iltica başvurusunda bulunmak istediğinizi bildiren ilk kayıttır ve yapılması gereklidir. Ardından, BAMF’a gidip resmi olarak iltica başvurusunda bulunmalısınız. İltica için geçerli sebeplerin temelinde kişinin can güvenliği ve yaşam hakkı yer almaktadır. Kişi ya da kişiler yaşadığı ülkede bir savaşın, katliamın ya da soykırımın ortasında kalmışsa kitlesel olarak sığınma hakkından faydalanabilir.

Belirli nedenlerle baskıya, zulme ve kovuşturmaya maruz kalan bireyler Almanya’dan iltica talep etme hakkına sahip. Lakin Dublin III yönetmeliğine göre, yönetmeliğin geçerli olduğu Avrupa Birliği ülkeleri, Norveç, İzlanda, İsviçre ya da Lihtenştayn üzerinden Almanya’ya gelinmesi halinde Almanya’da sığınma hakkı tanınmayabiliyor.

Anayasaya göre ırk, din, uyruk, politik görüş ve belirli bir sosyal gruba dâhil olunması gibi nedenlerle hayatı ya da özgürlüğü tehdit altında olan bireyler Almanya’da korunma hakkına sahip. Devlet tarafından kişinin hukuki değerini ve haklarını sistematik olarak ihlal eden, kişiyi sosyal çevresinden soyutlamaya yönelik ve insan onuruna zarar verecek yaptırımlar uygulanması halinde de iltica hakkı tanınıyor. Söz konusu tehdit yalnızca devlet özneleri değil, terör örgütleri, klanlar, karteller aile üyeleri gibi unsurlardan da kaynaklı olabiliyor.

Zulüm; aile, terör örgütleri, milis vb. devlet dışı unsurlar tarafından yapılıyor ve devletin de bu konuda koruma sağlamıyor ya da koruma sağlamaya yanaşmıyor oluşu iltica nedeni olarak görülüyor. Bireylere aileleri tarafından uygulanan zulmün iltica açısından temel teşkil etmesi için; ülkenin başka bir bölgesine kaçmanın ya da güvenlik güçlerine sığınmanın koruma sağlayamayacağının kesinleşmesi gerekiyor. Lezbiyen, gey, biseksüel, trans+ ya da inter+ bireylerin cinsel kimlikleri ya da cinsel yönelimlerinden ötürü ana vatanlarında insanlık dışı muamele tehdidi altında olmaları Almanya’dan iltica talep etmeleri için geçerli bir dayanak olarak kabul ediliyor.

Söz konusu tehdit ve ayrımcılık eylemlerinin devlet ya da devlet dışı kurum veya kişi-kişiler tarafından uygulanıyor olması durumu değiştirmiyor.

Sizler için bizlerde İltica nasıl yapılır? En iyi iltica sebepleri? Almanya iltica için geçerli sebepler? İltica başvurusu nasıl yapılır? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page