Anis El Doleh Gerçeği, Gerçek Hali, Resmi, Anis El Doleh kimdir? Anis El Doleh neden bıyıklı?

26.04.2023
A+
A-
Anis El Doleh Gerçeği, Gerçek Hali, Resmi, Anis El Doleh kimdir? Anis El Doleh neden bıyıklı?

Anis El Doleh Gerçeği, Gerçek Hali, Resmi, Anis El Doleh kimdir? Anis El Doleh neden bıyıklı?

Takvimler 1848 yılını gösterdiğinde, asıl adı Nasser al-Din Shah olan Nasıreddin Şah, İran tahtının yani Pers Krallığının 47 yıllık mutlak hükümdarı oldu. Bugüne kadar günlük tutan ve bunları yayınlayan ilk hükümdar olan Nasıreddin Şah, sadece 100’den fazla kadının bulunduğu haremiyle değil, reform tutkunu yanıyla da anılıyor.

3 bin yıllık İran devletinin en uzun saltanatını süren İran Şahı Nasıreddin, 47 yıllık hükümdarlığında ülkesine kültürel anlamda birçok yenilik getirirken, 100’den fazla kadınla dolu haremiyle de çok konuşuldu.

Öyle ki o yıllara kadar Avrupa’yı çağrıştırdığı gerekçesiyle yasak olan tütünü yeniden serbest bırakırken, kadınların nargile ve tütün kullanımına da herhangi bir kısıtlama getirmedi. Anis El Doleh Gerçeği, Gerçek Hali, Resmi, Anis El Doleh kimdir? Anis El Doleh neden bıyıklı?Avrupa’yı ziyaret eden ilk modern Pers hanedanı olarak da tarihte yerini alan Nasıreddin Şah, Persçe, Almanca, Fransızca ve Felemenkçe dillerini biliyordu.

Naser al-Din, Pers Krallığı’na çeşitli Batı etkileri getirmekte etkili oldu. Din adamlarının gücünü kısıtlarken, halka telgraf ve posta hizmetleri tanıttı, yollar inşa etti, Batı okullarında eğitim veren ilk okulunu açtı ve Krallığın ilk gazetesini çıkardı.

ddiada yer alan Anis Al Dawlah, Nasireddin’in eşlerinden biri. Instagram paylaşımında yer alan bir iddia da İran Şahı Anis al Dawlah’ın 145 kişinin aşık olduğu ve 13 kişinin uğruna intihar ettiği iddiasıydı. İnternet araştırması yapıldığında böyle bir bilgiyi doğrulayacak kaynaklara ulaşılamıyor.
İddiaya konu olmuş kadınların fotoğrafları “Women’s Worlds in Qajar Iran Digital Archive” sitesinden incelenebilir. Ayrıca, sosyal medya da yayılan bu fotoğrafları Harvard Üniversitesi’nin İran’a dair arşivlerinde görmek mümkün., 2011 yılında çekilen ve BBC tarafından yayınlanan Nasseredin Shah and His 84 Wives (Nasreddin Şah ve 84 Karısı) isimli belgeselde, Anis- El Doleh (Anis al Dawlah)’in ve birçok kadının fotoğrafları yer alıyor.

Sosyal medya da dolaşan kalın kaşlı ve bıyıklı kadınları içeren fotoğrafların tamamı İran Şah’ının eşi Anis al Dawlah’a ait değil. Bazı fotoğraflar, diğer eşlerine, torunlarına ve kızlarına ait. Fotoğrafların büyük bir kısmı Şah Nasireddin’in hareminden Qajar ailesinin farklı kadınlarına ait. Fotoğraftaki kadınlardan biri Nasireddin Şah’ın kızlarından biri, Ismat al-Dawlah’a ait. Instagram paylaşımındaki görsellerden biri İran Şah’ının kızına ait. Anis El Doleh Gerçeği, Gerçek Hali, Resmi, Anis El Doleh kimdir? Anis El Doleh neden bıyıklı?

You cannot copy content of this page