Antipasti Nedir? Antipasti Ne demek? Antipasti Nasıl Yapılır ?

07.01.2023
A+
A-
Antipasti Nedir? Antipasti Ne demek? Antipasti Nasıl Yapılır ?

Antipasti Nedir? Antipasti Ne demek? Antipasti Nasıl Yapılır ?

Antipasti , kelimenin tam anlamıyla “yemekten önce” anlamına gelen İtalyanca bir kelimedir ve meze veya ordövr yemeğidir. Bu terim meze kelimesinin çoğul halidir ve sıklıkla da kullanılır.

Koşullara bağlı olarak bir dizi farklı gıdadan oluşabilir. Genel anlamda, ana yemekten önce servis edilen hemen hemen her şey olabilir, hatta çömlekçi veya acılı yumurta gibi geleneksel İtalyan mutfağının dışındaki yiyecekler bile olabilir. 

Bununla birlikte, daha sık olarak, bu terim, dört farklı gruba ayrılabilen bir dizi geleneksel İtalyan mezesine atıfta bulunmak için kullanılır: etler, zeytinler, sebzeler ve peynirler.

Antipasti olarak servis edilen etler genellikle soğuk olarak servis edilir ve soğuk etler , sosisler veya tütsülenmiş etler içerebilir. 

Hindi ve jambon iki örnektir, sucuk veya salam da ince dilimler halinde dilimlenmiş olarak servis edilebilir. Bir dizi tütsülenmiş et de servis edilebilir, özellikle de prosciutto olarak bilinen kuru tütsülenmiş İtalyan jambonu . Bu etler genellikle ince dilimler halinde servis edilirken, daha büyük parçalar halinde veya salam veya pepperoni durumunda kılıflarında da servis edilebilir.

Zeytin, İtalyan mutfağının temelini oluşturur ve bu nedenle neredeyse her zaman sadece et olmayan geleneksel ordövr yemeklerinde bulunur. Kalamata, Nicoise ve Colossole zeytinleri, dahil edilen en yaygın türlerdir. Bu zeytinler tek başlarına veya farklı peynirler, sarımsaklar, kuruyemişler, prosciutto veya acı biberlerle doldurularak servis edilebilir.

Antipasti olarak servis edilen sebzeler genellikle çiğ veya belki de marine edilmiş olarak servis edilir. Teorik olarak herhangi bir sebzenin çöpü atılabilirken ve bazen havuç veya brokoli ile karşılaşılırken, mantar, enginar veya güneşte kurutulmuş domates gibi sebzeler bulmak daha yaygındır.

Çoğu zaman, belki her biri farklı şekilde hazırlanan birkaç farklı mantar türü birlikte servis edilir; bazıları marine edilip soğuk servis edilebilir, diğerleri marine edilip sıcak servis edilebilir ve yine de diğerleri ızgarada pişirilebilir. Bu, lokantanın bir yemeği birkaç farklı tarzda deneyimlemesini sağlar.

Peynirler de kursun önemli bir parçasıdır. Genellikle geleneksel İtalyan peynirleri servis edilir, ancak bazı durumlarda daha egzotik çeşitler de dahil edilebilir. Peynirler kendi başlarına tabaklanabilir veya tütsülenmiş etlere sarılabilir veya zeytin veya mantar içine doldurulabilir.

 Ekmek her zaman meze sunumlarının bir parçası olmasa da, sürülebilir peynirler içeriyorsa, büyük olasılıkla üzerine sürülecek bir şeyle servis edilecektir.

Genellikle, bu yemek çeşitli etler, peynirler, zeytinler ve sebzelerden oluşan bir yemek olarak servis edilir, ancak bu terim başka bir yiyecek türüne de eklenebilir. 

Terimin bu kullanımının en yaygın örneği, genellikle çeşitli peynirler, zeytinler, soğuk etler ve diğer çeşitli etlerle kaplı yeşil bir salata olan antipasti salatasıdır.

You cannot copy content of this page