Aydın Budayıcıoğlu Kimdir? Aydın Budayıcıoğlu Kaç yaşında neden öldü? Aydın Budayıcıoğlu eşi kimdir?

02.03.2023
A+
A-
Aydın Budayıcıoğlu Kimdir? Aydın Budayıcıoğlu Kaç yaşında neden öldü? Aydın Budayıcıoğlu eşi kimdir?

Aydın Budayıcıoğlu Kimdir? Aydın Budayıcıoğlu Kaç yaşında neden öldü? Aydın Budayıcıoğlu eşi kimdir?

Aydın Budayıcıoğlu ismini duyurmuş olan bir Tıp doktorudur. Kendisi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. (Doktor sadece tıp üzerine tahsil yapmış kişilere denmediği için Tıp Doktoru olarak belirtmek gerekir Tıp mezunu doktorları , Bknz. Doktor : Herhangi bir dalda öğrenim görmüş kişilere denir)

Aydın Budayıcıoğlu ismini son günlerde pek fazla duyuran Psikyatrist, yazar ve sunucu Gülseren Budayıcıoğlu’nun merhum eşidir. Maalesef  Aydın Budayıcıoğlu 2007 senesinde vefat etti.

Aydın Budayıcıoğlu  1973 yılında Gülseren Budayıcıoğlu ile evlendi, bu evlilikten Yağmur ve Hasan adında iki çocukları oldu.

Gülseren Budayıcıoğlu kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

15 Eylül 2020 tarihinde TRT 1’de yayınlanmaya başlayan “Masumlar Apartmanı” dizisi Gülseren Budayıcıoğlu’nun “Madalyonun İçi” isimli romanından uyarlanmıştır.

Gülseren Budayıcıoğlu, 1947 yılında üç çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak Ankara’da doğmuştur. Ortaokul ve liseyi TED Ankara Kolejinde tamamladıktan sonra 1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine tıp eğitimine başladı. 1968 yılında TRT‘nin açtığı spikerlik sınavını kazanarak TRT’ye kadrolu spiker olarak işe başladı.

Gülseren Budayıcıoğlu kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Gülseren Budayıcıoğlu, bir yandan üniversite eğitimine devam ederken bir yandan da spiker olarak çalışmaya devam etti. Başlangıçta TRT radyosunda görev yaptı, sonrasında TRT televizyon kanalının açılmasıyla televizyon dünyasına geçiş yaptı. Program kayıtlarına yardım edip radyoda spikerlik yaparken zamanla Türk müziği programlarında sunucu olarak görev yaptı.

1972 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra bir yıl daha TRT‘de çalıştıktan sonra 1973 yılında TRT’den istifa etti. Aynı yıl doktorluk kariyeri için Hacettepe Üniversitesi Psikiyatri bölümünde asistan olarak göreve başladı.

Gülseren Budayıcıoğlu, 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında psikiyatri uzmanı oldu. 1982 yılına kadar öğretim görevlisi olarak Hacettepe Üniversitesinde çalıştı. 1982 yılında üniversitedeki öğretim görevliliğinden ayrılıp serbest hekim olarak meslek hayatında devam etti. 23 yıl Ankara’da serbest hekim olarak çalışan Gülseren Budayıcıoğlu, 2005 yılında yine Ankara’da, en büyük hayalini gerçekleştirerek Türkiye’nin ilk ve tek psikiyatri merkezi olan ve ülkemizdeki her kesimden insanın başvurabileceği “Özel MADALYON Psikiyatri Merkezi”ni kurdu.

2013 yılı Şubat ayında İstanbul, Levent’te “Özel MADALYON Psikiyatri Merkezi”nin şubesi açıldı. 2013 yılında İstanbul – Levent, 2017 yılında İstanbul – Suadiye şubelerini açan Madalyon Psikiyatri Merkezi şu anda 75 kişilik psikiyatrist ve psikolog kadrosuyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Madolyon adındaki bu merkez aynı zamanda onu yazarlık dünyasına taşıyan 2004 yılında çıkan ‘Madalyonun İçi’ hikâye kitabının da adı oldu. Hikâye ile edebiyat dünyasına adım atan Gülseren Budayıcıoğlu, zamanla roman yazmaya başlamıştır.

Farklı tanı gruplarından hastalarıyla olan görüşmelerini, tedavi şeklini ve hastalarının geçirdikleri değişimleri kurmaca dünyanın imkânlarıyla okurla buluşturmuştur. Hastalarının isimlerini, yaşadıkları şehirleri ve meslekleri değiştirerek geçirdikleri değişimleri kitaplarında işlemiştir.

Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun dizilere ilham olan kitapları 2011 yılında ilk baskısı çıkan “Hayata Dön” dizisi 2017 yılında İstanbullu Gelin ismiyle televizyona uyarlandı. ‘Camdaki Kız’ kitabı ise 2019 yılında “Doğduğun Ev Kaderindir” dizisine ilham oldu.

Cem Karcı yönetmenliğinde çekimlerine başlayan ‘KIRMIZI ODA’, Gülseren Budayıcıoğlu’nun gerçek yaşam öykülerine dayanan hikâyelerinden, Banu Kiremitçi Bozkurt tarafından senaryolaştırıldı.

Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun “Madalyonun içi” romanından esinlenerek hazırlanan “Masumlar Apartmanı” ise TRT 1 ekranlarında yayınlandı..

Gülseren Budayıcıoğlu, 1973 yılında Aydın Budayıcıoğlu ile evlendi. Eşi 2007 yılında vefat etti. Hasan Murat Budayıcıoğlu, Yağmur Artukmaç adlarında 2 çocuğu vardır.

2017 yılında başrollerinde Özcan Deniz ve Aslı Enver’in yer aldığı “İstanbullu Gelin” dizisi Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun “Hayata Dön” kitabından senaryolaştırılmıştır.

2019 yılında başrollerinde Demet Özdemir, İbrahim Çelikkol, Zuhal Gencer, Senan Kara, Nail Kırmızıgül, Engin Hepileri, Binnur Kaya gibi isimlerin rol aldığı “Doğduğun Ev Kaderindir” dizisi Gülseren Budayıcıoğlu’nun Camdaki Kız adlı eserinden uyarlanmıştır.

2020 yılında yönetmeliğini Cem Karcı‘nın yaptığı, Banu Kiremitçi Bozkurt‘un senaryosunu kaleme aldığı ve Binnur Kaya, Tülin Özen, Burak Sevinç, Meriç Aral, Halit Özgür Sarı, Gülçin Kültür Şahin, Sezin Bozacı, Baran Can Eraslan, Evrim Alasya, Salih Bademci, Hande Doğandemir ve Melisa Sözen gibi oyuncuların oynadığı “Kırmızı Oda” dizisi Gülseren Budayıcıoğlu’nun Madalyonun İçi adlı eserinden uyarlanmıştır.

15 Eylül 2020 tarihinde TRT 1’de yayınlanmaya başlayan, yönetmenliğini Çağrı Lostuvalı‘nın yaptığı ve Birkan Sokullu, Farah Zeynep Abdullah, Ezgi Mola, Merve Dizdar, Alper Saldıran, Mert Asutay ve Açelya Devrim Yılhan‘ın oynadığı “Masumlar Apartmanı” dizisi Gülseren Budayıcıoğlu’nun “Madalyonun İçi” isimli romanından uyarlanmıştır.

Kitapları :
2004 – Madalyonun İçi
2008 – Günahın Üç Rengi: Madalyonun Öteki Yüzü
2011 – Hayata Dön
2015 – Kral Kaybederse
2018 – Kral Teo Kitabı
2019 – Camdaki Kız

You cannot copy content of this page