Ayşe Ekiz kimdir nerelidir? Şarkıcı Ayşe Ekiz kaç yaşında?

12.05.2023
A+
A-
Ayşe Ekiz kimdir nerelidir? Şarkıcı Ayşe Ekiz kaç yaşında?

Ayşe Ekiz kimdir? Ayşe Ekiz nereli ve kaç yaşında? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Ayşe Ekiz kimdir? Ayşe Ekiz nereli ve kaç yaşında? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyrun vip bilgiler sizlerle.

Ayşe Ekiz 24 Aralık 1978’de Adana’da dünyaya gelmiştir. Bu sebeble çocukların küçük yaşta ilgilenmeye başladığı Türk Sanat Musikisi adına Türkiye’de bir ilk olan Adana Divan Musiki Derneği Çocuk Korosu’nun kurulmasına öncülük etti. 1996 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nı kazandı.

Babası Bekir İnak, Divan Musiki Derneği’nin kurucu üyesi ve uzun zaman icra heyetinde görev yaptı. Annesi Tüzin Hanım ise Adana Musiki Derneği’nin icra heyetinde görev yaptı.

1991 yılında Arif Nihat Aka’dan solfej ve nazariyat dersleri aldı. Müzik hayatına henüz sekiz yaşında başladı. Babası ile birlikte gittiği Divan Musiki Derneği’nde Kanuni Toktay Sökmen ve Hocası Işıl Saka’nın ilgisini çekti ve aynı yıl derneğin Sabancı Kültür Sitesi Tiyatro Salonu’ndaki konserinde koroda görev yaptı ve ilk konserde “Hiçbir şeyde gözüm yok” adlı Hicaz şarkı ile ilk olarak solo yaptı.

Seyircinin çok beğenmesi sonucunda dernek yöneticileri ” Çocuk Korosu” kurulması konusunda temayül gösterdi. 1996 yılına kadar Divan Musiki Derneği’nin icra heyetinde solist ve korist olarak görev yaptı.

Ayşe Ekiz 1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı’nı kazandı. Burada Selahattin İçli, Alâeddin Yavaşça, Can Etili ve Cengiz Ünal ile tanışma imkânı buldu ve musiki bilgisini ilerletti. 1997 yılında TRT İstanbul Radyosu’nun açmış olduğu ” Amatör Ses Yarışması” ında Marmara Bölgesi Birincisi oldu. 15 gün sonraki yapılan yarışmada ise Türkiye Üçüncüsü oldu.

Aynı yıl TRT İstanbul Radyosu Sanatçısı oldu. Burada Mustafa Erses’in yönettiği korolarda solist olarak görev aldı.

Sizler için bilgivip.com ailesi olarak Ayşe Ekiz kimdir? Ayşe Ekiz nereli ve kaç yaşında? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page