Zaro ağa kimdir? Zaro Ağa neden öldü? Zaro Ağa kaç yaşında öldü?

28.04.2023
A+
A-
Zaro ağa kimdir? Zaro Ağa neden öldü? Zaro Ağa kaç yaşında öldü?

Zaro ağa kimdir? Zaro Ağa neden öldü? Zaro Ağa kaç yaşında öldü?Zaro Ağa, 29 Haziran 1934 tarihinde Şişli Etfal Hastanesi’nde öldü. Yapılan otopside Zaro Ağa’nın oldukça uzun yaşamasına rağmen tüberküloz, kalp büyümesi, beyinde damar tıkanıklığı ve üç böbreklilik gibi sağlık sorunlarına sahip olduğu belirlendi.

Zaro, Osmanlı’nın yıkılışını ve Cumhuriyetin kuruluşunu görecekti. Hatta ölümüne yakın yalnızca Türk kamuoyunun değil, dünya basının da ilgisini üzerine çekecekti; çünkü o dünyanın en yaşlı insanıydı. Zaro, gençlik yıllarına eriştiğinde artık Bitlis’te barınamayacağını anlayarak küçük bir torbayla ve yalınayak payitahta doğru yola çıkmaya karar verdi. Onun öyküsü işte bu kararından hemen sonra başlayacak ve çok uzun bir hikâyenin figüranı olacaktı.

Bitlisli Şemsi Ağa’nın oğlu Zaro Ağa’nın, 1774-1777 yılları arasında dünyaya geldiği bilinir. Bitlis’in Mutki ilçesi / Meydan Köyü’ndeki bir Zaza Kürdü aileye mensuptur. En çok bulgur ve yoğurt yediği söylenen Ağa, akşam yemeklerini erken saatlerde yerdi. Sofrasında sadece ekmek, yanında yoğurt veya ayran olurdu. Bir dönem dünyanın en uzun süre yaşayan insanı olarak İtalya, Yunanistan, İngiltere, ABD’ye davet edildi ve New York’ta bir süre kaldı.

Tarihte şimdiye kadar yaşayan en yaşlı insan, 1997’de öldüğünde 122 yaşında olan Fransız Jeanne Louise Calment. Tanaka’nın ölümünden sonra şu an dünyanın en yaşlı yaşayan kişisi 118 yaşındaki Fransız rahibe Lucile Randon oldu

You cannot copy content of this page