Boğa Boğa filmi nerede çekildi? Boğa Boğa hangi köyde çekildi?

26.04.2023
A+
A-
Boğa Boğa filmi nerede çekildi? Boğa Boğa hangi köyde çekildi?

Boğa Boğa filmi nerede çekildi? Boğa Boğa hangi köyde çekildi?

Netflix’in son zamanlardaki en iddialı Türk filmlerinden biri olan Boğa Boğa 21 Nisan Cuma günü platformdaki yerini alacak. Dram ve gerilim türündeki filmin çekimlerinin yapıldığı köyün nerede olduğu izleyiciler tarafından sıkça soruluyor. Boğa Boğa dizisi Çanakkale’nin Assos’a bağlı köylerinde çekilmiştir. Filmde izleyiciler eşsiz doğa ile sık sık başbaşa kalıyor. Assos’un köylerinde doğa ile iç içe mekanlarda çekimi yapılan film izleyicilerden tam not almayı başardı. Behram ya da Behramkale, Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür.

Köy, 1487 yılından beri aynı adı taşımaktadır. Arkaik dönemin önemli liman kentlerinden biri olan Assos Antik Kenti ve kentin en yüksek noktasında yer alan, tarihi milattan önce 525 yılına uzanan Athena Tapınağı günümüzde Behramkale sınırları içindedir. İlk olarak 1800’lü yıllarda kazı yapılan bölgede, 1981 yılından beri aralıksız olarak kazı çalışması yürütülmektedir. Assos Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin yaklaşık 17 km güneyindeki Behramkale Köyü’nde yer alan bir antik kent.

Antik Çağda Troas diye adlandırılan bölgenin güney ucunda volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarında, Midilli adasının karşısında kurulmuştur. Tarih boyunca Lidya, Pers, Pergamon¸ Roma egemenliği altına giren bölge Orta Çağ’da terk edilmiş; 1880-1883 yıllarında Amerikan Arkeoloji Enstitüsü’nün yaptığı kazılar sırasında Amerikalı genç mimar Francis H. Bacon tarafından bulunmuştur.

You cannot copy content of this page