Çantacı Necmi Kimdir, Kaç Yaşında? Çantacı Necmi vefat etti mi?

27.10.2023
A+
A-
Çantacı Necmi Kimdir, Kaç Yaşında? Çantacı Necmi vefat etti mi?

Çantacı Necmi Kimdir, Kaç Yaşında? Çantacı Necmi Ne Zaman Vefat Etti? Çantacı Necmi ne zaman vefat etti? Çantacı Necmi cenaze töreni? Çantacı Necmi hangi cemaatten?

Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Çantacı Necmi Kimdir, Kaç Yaşında? Çantacı Necmi vefat etti mi? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

Kendisi Nur cemaatindendir, Fetö ile alakalı bir cemaat değildir. Sevenleri şu şekilde duyurdu;

Çantacı Necmi olarak tanınan Necmettin İlgen ağabey, uzun süredir süregelen bir hastalığın ardından Hakkın rahmetine kavuştu. Bugün, yaklaşık olarak saat 12 civarında ruhunu Rahmana teslim etti. Doğum yeri olan İzmir’de 1937 yılında dünyaya gelen Necmi ağabey, vefat ettiği zaman 86 yaşındaydı. Cenaze, 28 Ekim 2023 Cumartesi günü, öğle namazının ardından İzmir Yıkıkkemer Camii’nde kaldırılacak ve son istirahat yeri olarak Altındağ Kokluca kabristanına defnedilecek. Haberin kaynağı: Çantacı Necmi ağabey vefat etti.

Çantacı Necmi, asıl adıyla Necmettin İlgen, 1937 yılında İzmir’in Urla ilçesinde doğmuş bir kişidir.

Kendisi çantacılıkla uğraşmış ve bu nedenle “Çantacı Necmi” olarak tanınmıştır.

Evli olan Necmi’nin üç çocuğu ve beş torunu bulunmaktadır. Ailesinin kökeni Kosova’ya dayanmaktadır, ve babası Kosova’dan gelmiş bir gönüllü asker olarak bilinir. Necmi, İzmir’de ticaretle uğraşmış ve çanta imalatıyla ilgilenmiştir.

İşte Necmi’nin kendi ağzından biraz daha detaylı anlattığı hayatı:

“Ben aslen Necmettin İlgen’im, ancak herkes bana ‘Necmi’ der. 1937 yılında İzmir’in Urla ilçesinde doğdum. İlkokulu tamamladım, fakat o dönemin şartları nedeniyle ileri eğitim alamadım. Evliyim ve üç çocuğum ile beş torun sahibiyim.

Babamın kökeni Kosova’ya dayanıyor; Murat Hüdavendigar’ın beldesinden gelmiş. Babam, Sırplara karşı gönüllü olarak 16 yaşında savaşa katıldı. Ona ‘Kunduracı Zahit Usta’ derlerdi ve camide vefat etti.

Hayatım boyunca ticaretle uğraştım ve esnaflık yaptım. Çantacılık işiyle ilgilendim ve bu nedenle ‘Çantacı Necmi’ lakabıyla tanınırım. Çantalar üretip alıp satarak geçimimi sağladım.

Risale-i Nur eserlerini ilk kez 1965 yılında İzmir’de bir sohbete davet edilerek tanıdım. O zamanlar İzmir’de Mustafa Birlik adında bir abi vardı, Konyalı ve Üstadı ziyaret etmişti. Beni de sohbete davet ettiler ve katıldım.

Daha önce birkaç tarikata girdim ve çıktım. Ancak aradığımı bulamadım. İçimde bir eksiklik vardı ve herkesi şaşırtacak bir değişim geçirmem gerektiğine inanıyordum. Risale-i Nur’a ulaşmadan önce aradığım cevapları bulamamıştım.

Daha sonra Mehmet Metin adında bir abi beni Risale-i Nur sohbetine davet etti. O zamanlar İzmir’de otel işleten bir Konyalıydı ve Nur talebelerini ağırlardı. O abi beni ziyaretine davet etti ve kabul ettim. Bu ziyaret sonrasında Risale-i Nur’la tanıştım ve bu eserlerle daha fazla ilgilendim.”

Sizler için bizlerde en net bilginin kaynağı olarak Çantacı Necmi Kimdir, Kaç Yaşında? Çantacı Necmi Ne Zaman Vefat Etti? Çantacı Necmi ne zaman vefat etti? Çantacı Necmi cenaze töreni? Çantacı Necmi hangi cemaatten? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page