Cemalnur Sargut kimdir hayatı? Nereli? Cemalnur Sargut Alevi mi? Cemalnur Sargut eşi kimdir Yalçın?

29.06.2023
A+
A-
Cemalnur Sargut kimdir hayatı? Nereli? Cemalnur Sargut Alevi mi? Cemalnur Sargut eşi kimdir Yalçın?

Cemalnur Sargut, Alevi-Bektaşi geleneği içinde yetişmiş bir öğretmen, yazar ve tasavvufu yaygınlaştıran bir isimdir. Ancak kendisi Alevi- Bektaşi geleneği içinde yer almamaktadır. Cemalnur Sargut’un eşi Yalçın Sargut, kendisi gibi tasavvuf alimi ve yazar biridir. Çok sayıda kitap yazmış ve aynı zamanda çeşitli dergilerde makaleleri yayınlanmıştır. İstanbul’da yaşayan Yalçın Sargut, birçok kurumda seminerler ve dersler vermektedir.

Cemâlnur Sargut, 3 Kasım 1952’de İstanbul‘da doğan Türk araştırmacı yazar ve yayıncıdır. Tasavvuf ve İslâm hakkındaki araştırma ve incelemeleri ile tanınmıştır. Nefes Yayınevi’nin ve Kerim Vakfı’nın kurucusu, Türk Kadınları Kültür Derneği’nin İstanbul şubesi başkanıdır.

Cemâlnur Sargut, 3 Kasım 1952’de İstanbul’da mutasavvıf bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Üniversite eğitimini kimya mühendisliği dalında tamamladı. Gençliğinde felsefeye ilgi duyan Sargut, büyük felsefecilerin hayâtını incelediğinde, bu ilmin yaşanamayan bir ilim olduğu kanaatına varınca, İslâm’a ve tasavvufa yöneldi. Sâmiha Ayverdi’nin yakın çevresinde Kur’ân-ı Kerîm ve Mesnevî-î Şerif çalışmalarına başladı.

Ken’an Rifâî, Meşkûre Sargut ve Sâmiha Ayverdi etkisinde tasavvuf araştırmalarının yanı sıra Mevlânâ Celâleddîn-î Rûmî, Abdülkâdir Geylânî, İbn-i Arabî, Niyazî-î Mısrî, Abdülkerîm el-Cîlî, Şems-î Tebrizî ve Sultan Veled gibi büyük mutasavvıfların yorumlarıyla Kur’an-ı Kerîm sûrelerini açıklayan eserler yazdı. Ayrıca halka açık “Mesnevî”, “Füsusu’l Hikem” ve “Tasavvuf” dersleri ve sohbetleri yapmaya devam etmektedir.

You cannot copy content of this page