Dünyanın küre şeklinde olduğunu ileri süren ilk kişi?

10.11.2023
A+
A-
Dünyanın küre şeklinde olduğunu ileri süren ilk kişi?

Dünya, genellikle düzensiz bir elips şeklinde kabul edilir, ancak pratikte çoğu harita ve küresel modelde küresel bir şekilde temsil edilir. Dünya’nın şekli genellikle “geoid” olarak adlandırılır, yani yuvarlak bir şekil, ancak ekvatordan kutuplara doğru olan çap, ekvatordan daha kısadır. Bu nedenle, Dünya biraz basık bir küre şeklinde tanımlanır.

Dünyanın çevresini dolaşan ve küre şeklinde olduğunu kanıtlayan denizci? Dünyanın küre şeklinde olduğunu ileri süren ilk kişi?

İlk olarak dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen kişi, M.Ö. 500’lü yıllarda Pisagor’dur. Uzun bir süre ayın şeklini gözlemlemesi üzerinden elde ettiği deneyimler doğrusunda, Pisagor dünyanın yuvarlak olduğunu anladı. Macellan ilk deniz yolculuğuna 1505 yılında 25 yaşındayken başladı. Macellan, dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlamak için ilk kez keşif seferlerine ise 1512 yılında çıktı. Macellan’nın çıktığı bu keşif gezisi dünya çevresinde yapılan ilk gezi olarak tarihe geçti.

Dünya’nın şekli, yüzeyindeki topografya, okyanus akıntıları, rüzgarlar ve diğer etkenlerle birlikte yerçekimi etkileriyle değişebilir. Bu nedenle, dünya genellikle matematiksel bir elips gibi düşünülse de, pratikte daha karmaşık bir şekil ve topografiye sahiptir. Bu konsept, coğrafyacılar, jeologlar ve diğer bilim insanları tarafından incelenir ve modellenir.

You cannot copy content of this page