Süper el nino nedir? Ne demek? El nino Türkiye’ye etkisi?

20.06.2023
A+
A-
Süper el nino nedir? Ne demek? El nino Türkiye’ye etkisi?

Süper el nino nedir? Ne demek? El nino Türkiye’ye etkisi? El Nino Nedir, Ne Anlama Gelir? Dünya Meteoroloji Örgütü’nden Dikkat Çeken ‘El Nino’ Uyarısı Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için El Nino Nedir, Ne Anlama Gelir? Dünya Meteoroloji Örgütü’nden Dikkat Çeken ‘El Nino’ Uyarısı sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre El Nino’nun meydana gelmesi ile önümüzdeki aylarda görülmemiş rekor sıcaklıklar ile karşı karşıya kalabiliriz. Hava sıcaklığının iç ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin 1 ila 2 derece üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normallerinin 0.5 ila 1 derece üzerinde seyredeceği beklenmektedir. Yağışın yurt genelinde mevsim normalleri civarında gerçekleşeceği öngörülmektedir.

Sizler için bizlerde El Nino Nedir, Ne Anlama Gelir? Dünya Meteoroloji Örgütü’nden Dikkat Çeken ‘El Nino’ Uyarısı sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

El Nino hava durumu fenomeni olayı, Doğu Büyük Okyanus yüzey sularının sıcaklığındaki büyük salınımların ve bunun sebep olduğu atmosferik olayların genel adı olarak tanımlanmaktadır. İspanyolca ‘oğlan çocuğu’ veya ‘velet’ ve ‘küçük kız’ gibi anlamlara gelen El Nino, hava durumunun afacan çocuğu olarak anlatılır. El Nino genel olarak Güney Amerika’nın batı kıyılarında şiddetli bir etki gösterir.

El Nino ilk olarak 1923’te Sir Gilbert Thomas Walker tarafından tanımlanmıştır. El Nino’nun imzası, aylık ya da mevsimsel hava basıncı değişimleri olarak anılmaktadır.

You cannot copy content of this page