Elon Musk Kimdir? Elon Musk Dini? Elon Musk Hayatı? Elon Musk Serveti

06.06.2023
A+
A-

Forbes’a göre Musk’ın kişisel serveti 178 milar dolar. Arnault’unkiyse 188 milyar dolar. Bloomberg’e göre ise Musk’ın serveti 168,5 milyar dolarken, Arnault’unki 172,9 milyar dolar.

Elon Musk Kimdir? Elon Musk Dini? Elon Musk Hayatı? Elon Musk Serveti

Elon Musk Kimdir? Elon Musk Dini? Elon Musk Hayatı? Elon Musk Serveti

Dünyanın en zengin kişisi olan mühendis, mucit, yatırımcı, girişimci Elon Musk son olarak dünyanın en büyük ve en önemli sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı.

Kimilerine göre ‘anlaşılması zor bir karakteri’ olan Elon Musk kimdir?

Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika’da doğdu. Kanadalı bir annesi ve Güney Afrikalı bir babası var.

Uzun bir süre boyunca ne Tesla ne de Solar City kar etti ve Musk’ın finansal durumu hep kırılgan oldu. Evini ve tüm mal varlıklarını satan Musk, borç alarak yaşadı. Arkadaşlarının evlerinde uyudu.

Bugün bile Musk’ın sahibi olduğu bir evi veya kişisel arsası yok.

Bazen SpaceX’in prefabrik küçük konutlarında, bazen Tesla fabrikalarında ve bazen de otellerde kalıyor. 

İlk ticareti

Elon, kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi. 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar adındaki uzay oyununu yaklaşık 500 dolara satıp ilk parasını kazandı. 

Bryanston Lisesi’nde sekizinci ve dokuzuncu sınıfları okuyup oradan Pretoria Boys Lisesi’ne geçti ve mezun oldu. 

1988 yılında henüz 17 yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmamak için evinden ayrıldı.

1992 yılında, Kingston, Ontario’daki Queen’s University’de iki yıl geçirdikten sonra, University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı. 

The Wharton School of the University of Pennsylvania’da ana dal olarak ekonomi seçti ve lisans diplomasını aldı. Ayrıca yan dal olarak da fizik okudu ve onun da diplomasını aldı. 

Daha sonra Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Kaliforniya’nın Silikon Vadisi bölgesine taşındı. Ancak doktorayı tamamlamadı ve okuldan ayrıldı.

Musk bu sırada “insanlığın geleceğini en çok etkileyecek sorunlardan oluşan” üç alan tespit etti. Bu alanlar ‘internet’, ‘temiz enerji’ ve ‘uzay’ oldu.

You cannot copy content of this page