Esaretin Bedeli gerçek mi? Andy Dufresne gerçek mi? Andy Dufresne gerçek hikayesi

31.10.2023
A+
A-
Esaretin Bedeli gerçek mi? Andy Dufresne gerçek mi? Andy Dufresne gerçek hikayesi

Esaretin Bedeli gerçek mi? Andy Dufresne gerçek mi? Andy Dufresne gerçek hikayesi Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Esaretin Bedeli gerçek mi? Andy Dufresne gerçek mi? Andy Dufresne gerçek hikayesi sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

Esaretin Bedeli klasik bir hikayeye sahip gibi görünse bile aslında filmin içinde ve öncesinde yaşanan pek çok detay nedeniyle oldukça ilginç bir arka plan sunuyor. Filmde masum olduğunu iddia eden cinayet mahkumu Tim Robbins’in canlandırdığı Andy Dufresne ve hapishanenin gediklisi Morgan Freeman’ın canlandırdığı Red lakaplı Ellis Boyd Redding karakterleri, hikayenin temelini oluşturuyorlar. Red’in lakabının neden Red olduğunu soran Andy, ‘Belki İrlandalı olduğum içindir.’ cevabını alıyor. Bu replik, filmin uyarlandığı hikayeye bir gönderme. Çünkü hikayedeki Red karakteri aslında bir İrlandalı. Orijinal hikayeye ufak bir selam göndermek, uyarlamalarda sık gördüğümüz bir saygı duruşudur.

Stephen King romanından uyarlama 1994 tarihli film ‘Esaretin Bedeli’nde (The Shawshank Redemption) mahkûmlardan biri küçük bir aletle uzun yıllar tünel kazarak kanalizasyon borusuna ulaşıyor ve kaçmayı başarıyordu. Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın başrollerinde oynadığı film 7 dalda Oscar’a aday gösterilmişti.

Esaretin Bedeli hikayesinin temelini hapishaneden kaçış macerası oluşturuyor. Bu macera ise Andy Dufresne’in bir İncil içinde hapishaneye soktuğu çekiç ile başlıyor. Çekicin gizlendiği sayfada Hz. Musa’nın Yahudileri Mısır’dan kaçırması anlatılıyor. Yani dünyanın en yüksek IMDb puanını alan hapishaneden kaçış filminin temelini, tarihin en büyük kaçış hikayelerinden biri oluşturuyor. İnce ama çok şık bir gönderme.
Filmin ana karakteri Andy Dufresne’i canlandıran oyuncu Tim Robbins, filmde normal oyuncularla aynı boyda hatta biraz daha kısa görünüyor değil mi? Aslında Tim Robbins’in boyu tam 1,96 m. Yani baya uzun. Tıpkı Yüzüklerin Efendisi filmindeki hobbit sahneleri gibi Esaretin bedeli filminde de Robbins’i kısa göstermek için pek çok kamera hilesi kullanıldı. Robbins’in boydan çekilen sahnelerde daha çok oturuyor ya da çömeliyor olmasının nedeni budur.

Sizler için bizlerde en net bilginin kaynağı olarak Esaretin Bedeli gerçek mi? Andy Dufresne gerçek mi? Andy Dufresne gerçek hikayesi sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page