Eskişehir’in yerlisine ne denir? Eskişehir Manav köyleri? Eskişehir Manav Türkleri?

23.07.2023
A+
A-
Eskişehir’in yerlisine ne denir? Eskişehir Manav köyleri? Eskişehir Manav Türkleri?

Eskişehir’in yerlisine ne denir? Eskişehir Manav köyleri? Eskişehir Manav Türkleri?

Evet merak edilen bu soruya değinecek olursak Eskişehir, Sakarya, Bilecik, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerinde yaşayan Manavlar, bölge halkı tarafından çoğunlukla “Yerli” olarak da anılmaktadır ve Eskişehir’in yerlisine manav denir. Eskişehir Yerel adresinde yer alan bilgilere baktığımız zaman Manav Türkleri, Anadolu’ya ilk yerleşen Türkler’den oluşan bir topluluktur. Anadolu’ya göç eden Türklerden bazıları yerleşik hayata geçmiş ve tarım faaliyetlerinde bulunmuştur. Söz konusu bu grup, nüfusun hareketli bölümüne karşın, yerleşik hayata geçmiş ve dil olarak sadece Türkçe bilen topluluk üyelerini temsil etmektedir. Koruyucu soylu kişi ve boy beyi anlamına gelen “Manap” ve “Manag” sözcüklerinden türeyen Manav sözcüğü, eski Türkçe’de “v” sesinin olmadığından, “Manap” ve “Manag” sözcüklerinin yumuşaması sonucu ortaya çıkmıştır. Sizlerde Eskişehir ile ilgili Eskişehir Haberleri, Güncel Eskişehir haberlerini bu siteden takip edebilirsiniz. Eskişehir’in yerlisine ne denir? Eskişehir Manav köyleri? Eskişehir Manav Türkleri?

Batı ve Kuzeybatı Anadolu’da yaşayan göçebeliği asırlar önce bırakmış Hanefi Sünni yerleşik Türkmen grubudur. Sakarya, Bilecik, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Kocaeli, Eskişehir, Bolu ve Düzce illerinde yaşayan Manavlara “Yerli” de denilmektedir. Manavlar, Manav Türkmenleri veya Manav Türkleri; kuzeybatı Anadolu’da yaşayan Hanefi Sünni yerleşik Türk Halkıdır. Manavlar için yöredeki Yörükler “Türkün yörüyenine Yörük yörümeyenine Manav deris” demektedir.

Sizlerde Eskişehir’de yaşıyor iseniz, Eskişehir haberleri son dakika, Eskişehir haber, son dakika bağlantılarını ziyaret edebilirsiniz.

You cannot copy content of this page