Kirmani kimdir? Kayseri? Kirmani kılıç ne demek? Evhadüddin Kirmani kimdir? Türbesi nerede?

18.06.2023
A+
A-
Kirmani kimdir? Kayseri? Kirmani kılıç ne demek? Evhadüddin Kirmani kimdir? Türbesi nerede?

Kirmani kimdir? Kayseri? Kirmani kılıç ne demek? Evhadüddin Kirmani kimdir? Türbesi nerede? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Kirmani kimdir? Kayseri? Kirmani kılıç ne demek? Evhadüddin Kirmani kimdir? Türbesi nerede? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

Doğum tarihi bilinmeyen velinin ismi Ebu Hamid’dir. Evhadüddin lakabıdır ve İran’ın Kirman bölgesinden olduğu için Kirmani nisbetiyle bilinmektedir. 1235 yılında Konya’da vefat etmiştir. Evhadüddîn Kirmânî önce Bağdât’ta evliyâdan Rükneddîn Süncâsî’nin derslerinde bulunmuş ve kendisinden isifâde etmiştir. Devamında yine evliyânın büyüklerinden Şihâbüddîn Sühreverdî Hazretlerinin derslerinde ve sohbetlerinde bulunmuştur. 1164 yılında Kirman’da doğdu. Bağdat’a giderek medrese eğitimi aldı. Hankâhiye Medresesi’ne müderris tayin edildi. Rüknuddîn Şucâsî’ye mürit oldu ve şeyhlik makamına yükseldi. Henüz tasavvufun yaygınlaşmadığı bir dönemde Anadolu’ya gelip irşadda bulundu. Uzun bir süre ‘Şeyh-i Şuyûh-ı Rûm’ ünvanını taşıdı. Kayseri’de ikamet etti. Ahilği kuran Ahi Evran’ın kayınpediridir. Kızı Fatma Bacı, Bâcıyân-ı Rûm adlı kadınlara özgü sivil toplum örgütünü kurdu. 1237 yılında vefat etti.

Pek çok talebe yetiştiren Evhadüddîn Kirmânî’nin en büyük talebelerinden birisi Sadreddin Konevî’dir. Kendisinden on altı sene feyz alan Sadreddin Konevî, vefat ederken “Tabutumun üzerine Evhadüddîn Hazretlerinin seccadesini seriniz.” diye vasiyet etmiştir.

Sizler için bizlerde Kirmani kimdir? Kayseri? Kirmani kılıç ne demek? Evhadüddin Kirmani kimdir? Türbesi nerede? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page