Giorgia Meloni Kimdir? Giorgia Meloni Türkiye Görüşü?

21.04.2023
A+
A-
Giorgia Meloni Kimdir? Giorgia Meloni Türkiye Görüşü?

Giorgia Meloni Kimdir? Giorgia Meloni Türkiye Görüşü? Giorgia Meloni Ekşi

Guido Crosetto ve Ignazio La Russa ile birlikte sağcı İtalya Kardeşleri partisinin kurucu ortağıdır ve 8 Mart 2014’te parti başkanlığına seçilmiştir. 2006’dan beri İtalya Temsilciler Meclisi üyesidir. 15 Ocak 1977 Doğumludur. Yani 46  yaşında. Giorgia Meloni Kimdir? Giorgia Meloni Türkiye Görüşü? 46 yaşındaki Meloni’nin, İtalya’da 2. Dünya Savaşı sırasında faşizmin alt edilmesi ve cumhuriyetin kurulmasından bu yana ilk aşırı sağcı başbakan olması bekleniyor. AB’nin en büyük üçüncü ekonomisindeki bu durumun Avrupa’nın büyük bölümünde kaygı yaratması bekleniyor.

Ancak oylamadan sonra konuşan Meloni İtalya’nın Kardeşleri Partisi’nin “herkes için yöneteceğini” ve insanların güvenine ihanet etmeyeceğini söyledi. Meloni Roma’da gazetecilere yaptığı açıklamada “İtalyanlar, İtalya’nın kardeşleri önderliğindeki sağ kanat bir hükümet tarafından yönetilmek adına net bir mesaj yolladı” dedi. Geçici sonuçlara göre Meloni’nin en yakın rakibi merkez solcu Enrico Letta’nın önüne yüzde 26 dolayında oy aldı. İttifak ortakları aşırı sağcı, popülist Lig yüzde 9, merkez sağdaki Haydi İtalya ise yüzde 8’de kaldı.

Meloni’nin, aralarında Matteo Salvini’nin aşırı sağcı Lig ve eski Başbakan Berlusconi’nin Haydi İtalya Partisi’nin de bulunduğu sağcı ittifakının hem Senato hem de Parlamento’yu kontrol etmesi bekleniyor. İttifakın Senato seçimlerinde yüzde 42,2 oy alması bekleniyor. Merkez soldaki Demokratik Parti ise yüzde 17-21 arası oy oranıyla ülkenin en büyük ikinci partisi olsa da, sol partilerin güçlü bir seçim ittifakı kurmayı başaramaması nedeniyle iktidar şansı düşük görünüyor.

Seçimlere tek başına giren popülist 5 Yıldız Hareketi yüzde 15 civarı; merkez partileri Eylem ve Yaşayan İtalya ise birlikte yüzde 8’e yakın oy aldı.

You cannot copy content of this page