Güler Sabancı kimdir? Kaç yaşında? Kimin kızı? Güler Sabancı evli mi? Güler Sabancı serveti 2023

04.11.2023
A+
A-
Güler Sabancı kimdir? Kaç yaşında? Kimin kızı? Güler Sabancı evli mi? Güler Sabancı serveti 2023

Güler Sabancı kimdir? Güler Sabancı kaç yaşında, evli mi? Güler Sabancı’nın hayatı ve biyografisi nedir? Güler Sabancı evli mi? Güler Sabancı serveti 2023, Güler Sabancı Sakıp Sabancı’nın neyi oluyor?

Soruları merak edilmektedir, arama motorlarında, sosyal medya platformlarında, ülkemiz gündeminde ve web sitemizde Güler Sabancı kimdir? Güler Sabancı sevgilisi kim? Güler Sabancı’nın aşçısı kimdir? sorularına yanıtlar aranmaktadır. Bizlerde sizin için Güler Sabancı kimdir? Güler Sabancı sevgilisi kim? Güler Sabancı’nın aşçısı kimdir? sorularının yanıtlarını araştırdık. İşte detaylar;

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. Yönetim Kurulu ve Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Türkiye’nin en büyük sanayi ve finans topluluklarından biri olan Sabancı Grubu’na bağlı şirketleri temsil eden Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Güler Sabancı, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra iş hayatına 1978 yılında LASSA Lastik Sanayi A.Ş.’de başlamıştır. On dört yıl süresince KORDSA Kordbezi Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. 1997 yılında ise Sabancı Holding Lastik ve Takviye Malzemeleri Grup Başkanı olmuştur. Güler Sabancı, Sakıp Sabancı’nın vefatıyla 2004 yılında Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi olarak seçilmiştir. Ayrıca, 1996 yılında kurulan Sabancı Üniversitesi’nin Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanıdır ve aynı zamanda Sakıp Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Güler Sabancı, 1974 yılından bu yana Türkiye’nin sosyal gelişimine katkı sağlamak amacıyla faaliyet gösteren Hacı Ömer Sabancı Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini üstlenmektedir.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) ilk kadın Yönetim Kurulu Üyesi olan Güler Sabancı aynı zamanda European Round Table of Industrialists’in tek kadın üyesidir. Ayrıca, International Business Council’in ilk Türk üyesi, Birleşmiş Milletler Global Compact Yönetim Kurulu üyesi ve MIT Energy Initiative Uluslararası Danışma Kurulu üyesidir.

Güler Sabancı, 2011 yılında Financial Times tarafından “Dünyanın Zirvesindeki 50 İş Kadını” arasında ikinci sıraya yerleştirilmiş, 2015 yılında da Fortune Dergisi tarafından Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerini kapsayan “Dünyanın En Güçlü İş Kadınları” listesinde dördüncü sırada gösterilmiştir.

Güler Sabancı, iş dünyası ve toplumsal sorumluluk alanlarındaki başarılarından dolayı prestijli ödüllerle onurlandırılmıştır:

 • 2006’da Drexel Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanına layık görülmüştür.
 • 2007’de Belçika Senatosu Başkanı tarafından Belçika’nın II. Leopold Komutanı Nişanı ile ödüllendirilmiştir.
 • 2007’de Amerikan Türk Cemiyeti tarafından Kurumsal Ortaklık Ödülü’ne layık görülmüştür.
 • 2009’da Avrupa Birliği Konseyi Genel Sekreteri Javier Solana tarafından Raymond Georis Yenilikçi Filantropist Ödülü ile ödüllendirilmiştir.
 • 2009’da İspanya Kralı I. Juan Carlos tarafından Encomienda De Numero Nişanı ile ödüllendirilmiştir.
 • 2010’da Avusturya’nın en yüksek Devlet Nişanı Silbernes Ehrenkreuz der Republik Österreich sahibi olmuştur.
 • 2010’da Fransa’nın en üst düzey Devlet Nişanı Legion d’honneur Nişanı ile ödüllendirilmiştir.
 • 2011’de Joseph A. Schumpeter anısına verilen Schumpeter Ödülü’ne layık görülmüştür.
 • 2011’de European School of Management and Technology (ESMT) tarafından ESMT Sosyal Sorumlu Liderlik Ödülü ile ödüllendirilmiştir.
 • 2011’de Clinton Global Initiative tarafından “Clinton Küresel Vatandaşlık Ödülü” ile ödüllendirilmiştir.
 • 2013’te David Rockefeller’in adını taşıyan David Rockefeller Köprü Kurucu Liderlik Ödülü’ne layık görülmüştür.
 • 2013’te Hong Kong Politeknik Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanına layık görülmüştür.

Güler Sabancı Sakıp Sabancı’nın neyi oluyor? Güler Sabancı’nın oğlu kimdir? Güler Sabancı’nın çocuğu var mı? Güler Sabancı’nın sevgilisi? Güler Sabancı’nın ailesi?

Güler Sabancı, Yüksel ve İhsan Sabancı çiftinin ilk çocuğu olarak 1955’te Adana’da doğdu. Sabancı ailesinin üçüncü nesil üyesidir. Amcası Sakıp Sabancı’nın 2004’de vefatından sonra amcaları Şevket Sabancı ve Erol Sabancı’nın holdingi ‘üçüncü kuşağa devretme’ kararıyla 17 Mayıs 2004 tarihinde Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’na geldi.

You cannot copy content of this page