Hamidimiz ne demek? Payitaht Hamidimiz Rüyası gerçek mi? Hamidimiz sahnesi gerçek mi?

24.11.2023
A+
A-
Hamidimiz ne demek? Payitaht Hamidimiz Rüyası gerçek mi? Hamidimiz sahnesi gerçek mi?

Hamidimiz ne demek? Payitaht Hamidimiz Rüyası gerçek mi? Hamidimiz sahnesi gerçek mi? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Hamidimiz ne demek? Payitaht Hamidimiz Rüyası gerçek mi? Hamidimiz sahnesi gerçek mi? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

Osmanlıca dilinde hamidimiz kelimesi padişahlar için kullanılır. Kelime kökenine bakıldığında Allah’ın isimlerinden birisi olan hamd, yani şükre layık kelimesinden türetilmiştir. Bir topluluk, yani halk için şükredilmeye değer olan anlamına gelir. Hamidiye kelimesinin en bilinen anlamı “şükürle ilgili” olarak özetlenebilir. Çeşitli anlamlarda kullanıldığı da bilinir. İslam’da Hamidimiz kelimesi toplum tarafından Allah’a yönelik olarak kullanılmalıdır. Kelime anlamı “şükre layık” olan hamid sözcüğünün Türkçe birinci çoğul şahıs ekiyle üretilmiştir. Bu sebeple de toplum için Allah’ı ifade eden bir kelimedir.

Payitaht Abdülhamid izleyen kişiler tarafından Hamidimiz ne demek payitaht son derece merak edilmektedir. Payitaht dizisinde geçenler ya da oradaki karakterler gerçek mi sorusuna tarihi bir dizi olduğu için gerçeğe yakın bir uyarlama denebilir. TRT 1 ekranlarında 5 sezon oynanan bu dizi 154 bölüm sürmüş ve final yapmıştır.

Sizler için bizlerde en net bilginin kaynağı olarak Hamidimiz ne demek? Payitaht Hamidimiz Rüyası gerçek mi? Hamidimiz sahnesi gerçek mi? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Payitaht Abdülhamid’de Peygamber rüyası sahnesi: Hamid’imiz?

TRT ekranlarında seyirciyle buluşan “Payitaht Abdülhamid” dizisinin 56’ncı bölümündeki ‘Peygamber rüyası’ sahnesi, sosyal medyada tekrar gündeme geldi.

Sultan Abdülhamid’in hayatını konu alan Payitaht Abdülhamid dizisinde, bir esnafın borç batağında olduğunu arz ettiği anlar, seyircilerin ilgisini çekmişti.

Tekrar gündeme gelen Peygamber rüyası sahnesinde, borç batağında bir tüccarın gördüğü rüya ile Abdülhamid’in huzuruna çıktığı ve rüyasını anlattığı anlar yer alıyor. İzleyenlerin tüylerini diken diken eden sahnede halkın şikayetlerini dinleyen Abdülhamid Han, borç batağında olan esnafı huzura kabul ediyor.

ABDÜLHAMİD HAN İLE TÜCCAR ARASINDAKİ PEYGAMBER RÜYASI DİYALOGU

Tüccar: Hünkâr’ım! Bana borcunuz var Hünkâr’ım.

Abdülhamid Hân: Size, nereden borcum varmış evladım?

Tüccar: Efendim! Ben ticaretle uğraşırdım. İflas ettim, boğazıma kadar borca battım. Her gece yatarken, Allah’a dua ederim efendim.

Tahsin Paşa: Evladım! Hünkâr’ımız borcun nereden kaynaklandığını soruyor.

Tüccar: Dediğim gibi her gece yatarken, Allah’a dua ederim… Dün gece rüyamda Peygamber Efendimiz’i (S.A.V) gördüm, efendim. Bana dedi ki; “Hamid’imize söyle; her gece getirdiği salat-ı selam ve zikri dün gece getirmeyi unuttu. Git, ihtiyacın olanı ondan iste.” dedi efendim.

You cannot copy content of this page