Hind kimdir? Hind müslüman oldu mu? Hind’in babası kimdir? Ebu Süfyan’ın eşi kimdir?

08.04.2024
A+
A-
Hind kimdir? Hind müslüman oldu mu? Hind’in babası kimdir? Ebu Süfyan’ın eşi kimdir?

Hind bint Utbe ölümü? Hind kimdir? Hind müslüman oldu mu? Hind’in babası kimdir? Ebu Süfyan’ın eşi kimdir?

Soruları merak edilmektedir, arama motorlarında, sosyal medya platformlarında, ülkemiz gündeminde ve web sitemizin bu güzide adresinde bu sorulara yanıtlar aranmaktadır. Bizlerde sizin için Hind bint Utbe ölümü? Hind kimdir? Hind müslüman oldu mu? Hind’in babası kimdir? Ebu Süfyan’ın eşi kimdir? sorularının yanıtlarını araştırdık. Sayfamızda yer verdik, evet. İşte detaylar;

Hind binti Utbe (r.a.), Mekke’de doğdu. Babası azılı müşriklerden Utbe İbni Rebîa, annesi Safiyye binti Ümeyye’dir. Büyük dedesi Abdi Menâf Kureyş’in reislerindendir. İlk evliliğini Mahzumoğullarından Fâkıh İbni Mugîre ile yapmıştır ve bu evlilikten Eban adında bir oğlu olmuştur. Ancak kocası onu aldattığını düşünerek babasının evine göndermiş, ancak yanıldığını anlayınca Hind tekrar ona dönmemiştir.

Hind zeki bir kadındı ve eş seçiminde titiz davranırdı. Evlenmek isteyenlerin adlarını değil, vasıflarını öğrenmek isterdi. İslam’a karşı faaliyetleriyle tanınan Ebû Süfyan’ı seçti. Bu evlilikten Muâviye, Utbe adında oğulları ile Cüveyriye ve Ümmü’l-Hakem adında kızları dünyaya geldi.

Mekke’ye girişinde öldürülmesine karar verilen Hind binti Utbe, İslam ordusunun ve Hz. Muhammed’in şefkat ve hoşgörüsüyle karşılaşınca İslam’a yönelmiştir. Bir rüyasında kendisini güneşin altında zor durumda görüp Hz. Muhammed’in kendisini kurtardığını hatırlar. Eşi Ebû Süfyan’a Müslüman olmak istediğini söyler. Ebû Süfyan şaşırır ve Hind’in samimiyetini anlamak için ona İslam’ı inkar ettiğini hatırlatır. Hind ise artık İslam’ı benimsediğini ve Kâbe’de Allah’a hakkıyla kulluk edilmediğine inandığını belirtir.

Ebû Süfyan, Hind’in kararlılığını görünce ona akrabalarından birini yanına alarak gitmesini önerir. Ertesi gün Hind, Hz. Muhammed’in Safa Tepesi’nde bey’at aldığını öğrenir ve kardeşi Ebû Huzeyfe’yi yanına alarak gider. Ebû Huzeyfe, İslam’ın ilk yıllarında Müslüman olmuştu ve Hind’i desteklemiştir. Hind, tanınmamak için örtülü olarak Safa Tepesi’ne gider ve diğer hanımlar arasına kardeşiyle katılır.

You cannot copy content of this page