Hrant Dink neden öldürüldü? Hrant Dink ölümüne neden olan yazı? Hrant Dink neden öldürülmüştür?

16.11.2023
A+
A-
Hrant Dink neden öldürüldü? Hrant Dink ölümüne neden olan yazı? Hrant Dink neden öldürülmüştür?

Hrant Dink neden öldürüldü? Hrant Dink ölümüne neden olan yazı? Hrant Dink neden öldürülmüştür? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Hrant Dink neden öldürüldü? Hrant Dink ölümüne neden olan yazı? Hrant Dink neden öldürülmüştür? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de Şişli’de Halâskârgazi Caddesi üzerindeki Agos Gazetesi’nin çıkışında, üç el silah atışıyla öldürüldü. Katili 19 yaşındaki Ogün Samast ise babasının ihbarı üzerine Samsun otogarında yakalandı. Böylelikle Dink, Türkiye’de 1909 yılından bu yana, suikast sonucu öldürülen 62. gazeteci oldu.

Hrant Dink, 1954 yılında Malatya’da dünyaya geldi. Babası Sivas’ın Gürün ilçesinde, annesi Gülvart ise Sivas’ın Kangal ilçesinde doğup büyümüştü.

Hrant Dink neden öldürüldü? Hrant Dink ölümüne neden olan yazı? Hrant Dink neden öldürülmüştür? Merak edilip araştırıldığında şöyle bir şey karşımıza çıkıyor.

Mehmet Ali Gümüş @mehmettaligumus kullanıcı adı ile Twitterda şu bilgileri paylaşmıştır.

Hrant’ın yazısında “Türk’ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni’nin Ermenistan’la kuracağı asil damarda mevcuttur” deniliyordu. Suçlama Türklüğe hakaret. Cümleyi alıp okuduğunuzda Türklüğe hakaret (o ne demekse) var gibi duruyordu.

19 yaşındayken yazıyı LAN TÜRKLÜĞE HAKARET NE ALAKA diye okumuştum. Nasıl yani bu kadar kıyamet nasıl bundan kopardı. Yıllar geçip hayatımıza sosyal medya girdikten ve burdaki linçlerden sonra anladım. Kimse yazıyı okumadı, okuyanların çoğu da bağlamından kopuk algıladı.

Anne ve babası 1961 yılında İstanbul’a taşınmalarının ardından boşandı. Hrant ve iki kardeşi Gedikpaşa’daki Ermeni Yetimhanesi’ne yerleştirildi. Dink bu sırada Türkiye’de gelişmekte olan sol siyasetten etkilendi ve Türkiye Komünist Partisi / Marksist-Leninist çizgisinde siyaset yapmaya başladı.

O yıllarda, örgüt ile Ermeni cemaatinin ilişkilendirilmesini önlemek amacıyla ismini mahkeme kararı ile Fırat olarak değiştirdi. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde zooloji eğitimi aldı. Bir süre sonra yetimhanede birlikte büyüdükleri Rakel ile evlendi. Kardeşleriyle birlikte açtığı yayınevi ve kırtasiye işlerini sürdürürken, eşi Rakel’le kendileri gibi Anadolu’dan gelen kimsesiz ve yoksul çocukların yetiştiği Tuzla Ermeni Çocuk Kampı’nı yönetmeye başladı.

Açılışından 21 yıl sonra kampa devlet el koydu. Askerliğini Denizli Piyade Alayı’nda sekiz ay kısa dönem er olarak yaptı. Bazı gazetelerde kitap eleştirileri ile yazı hayatına başladı. Basında çıkan yanlış haberlere gönderdiği düzeltmeler ile adı duyulmaya başladı. İstanbul Ermeni Patrikhanesi’ne, “Ermeni toplumu çok kapalı yaşıyor, kendimizi iyi anlatırsak ön yargılar kırılır”diyerek bu amaçla Türkçe ve Ermenice bir gazete çıkarmayı önerdi.

5 Nisan 1996 tarihinde ilk sayısı yayınlanan Agos gazetesinin kuruculuğunu, yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını üstlendi. Agos dışında Zaman ve Birgün gazetelerinde yazdı. 19 Ocak 2007’de Şişli’de Halâskârgazi Caddesi üzerindeki Agos Gazetesi’nin çıkışında, saat 14:54’de yakın mesafeden yapılan üç el silah atışıyla öldürüldü.

Katil zanlısı olarak, 19 yaşındaki Ogün Samast adlı kişi, güvenlik kameralarından elde edilen görüntülerin yayınlanmasından sonra, kendi babası tarafından polise ihbar edilerek, Samsun otogarında yakalandı.

Sizler için bizlerde en net bilginin kaynağı olarak Hrant Dink neden öldürüldü? Hrant Dink ölümüne neden olan yazı? Hrant Dink neden öldürülmüştür? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Hazal Taşbek Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşında? Boyu? Dizileri? Sevgilisi? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için Hazal Taşbek Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşında? Boyu? Dizileri? Sevgilisi? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyrun vip bilgiler sizlerle.

Tiyatro ve dizi oyuncusu Hazal Taşbek 1.68 boyunda ve 68 kilodur. Hazal Taşbek, 1994 yılında dünyaya gelmiştir. Liseyi Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde okumuştur. Lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü’nde tamamlamıştır. İyi derecede Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

2020 yılında Tv8 ekranlarında yayınlanan “MasterChef Türkiye” isimli asçılık yarışmasına katılmıştır. Yarışmanın sevilen isimlerinden olan Hazal Taşbek, adını kısa sürede duyurmayı başarmıştır. 2022 yılında ise “Esaret” isimli dizinin oyuncu kadrosuna dahil olmuştur. Dizinin oyuncularında ise Ali Yağız Durmuş, Hilal Anay, Melahat Abbasova, Mustafa Şimşek, Zeki Ocak, Esra Demirci, Öncil Aktarıcı, Başak Durmaz, Pervin Mert, Yağmur Çelik, Mahassine Merabet, Gözde Erdem, Kerem Tanık, Cerensu Gülnaz Çelik, Bülent Ergün ve Sinem Karaçoban gibi başarılı isimler yer almaktadır.

Oyunculuk çalışmalarına “Meltem Uçal Menajerlik” aracılığıyla sürdüren Hazal Taşbek, aynı zamanda birçok tiyatro sahnesinde rol almaktadır.

Sizler için bizlerde Hazal Taşbek Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşında? Boyu? Dizileri? Sevgilisi? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page