İbrahim Akın Yeşil Sol Parti kimdir nerelidir? Yeşil Sol Parti Genel Başkanı kim nereli?

04.05.2023
A+
A-
İbrahim Akın Yeşil Sol Parti kimdir nerelidir? Yeşil Sol Parti Genel Başkanı kim nereli?

İbrahim Akın yeşil sol parti kimdir nerelidir?

İbrahim AKIN (15 Nisan 1961 Uşak’ta) dünyaya gelmiştir. Evli ve 2 kız babasıdır. Yeşil Sol Parti’si Genel Eş Sözcü’südür. Yeşil Sol Parti kurucu üyelerindendir. Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, Ege’de 9-10 vekil ile parlamentoya gitmenin sürpriz olmayacağını belirterek, “Bizim açımızdan sürpriz yok, AKP ve ortaklarını bekleyen sürprizler var” dedi.

Sultangazi Kadın Dayanışması girişimi kuruluş çalışmalarında yer aldı. Yeşil Sol Parti’nin 16 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşen 2. Olağanüstü Kongresi’nde İbrahim Akın ile birlikte Eş Sözcü olarak seçildi. 1961 Uşak doğumlu.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ya da resmî kısaltmasıyla Yeşil Sol Parti, 25 Kasım 2012 tarihinde Eşitlik ve Demokrasi Partisi ile Yeşiller Partisi’nin birleşmesiyle kurulan ve Türkiye’de faaliyet gösteren bir siyasi partidir. Eş sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın’dır.

İbrahim Akın, 1969 yılında Uşak’ta dünyaya geldi. İbrahim Akın, İzmir’de yaşayan ve emekli bir lise mezunu olan bir baba olarak tanımlanabilir. 12 Eylül darbe sürecinde ağır yaralı olarak gözaltına alındı ve 7 yıl boyunca cezaevinde kaldı. Sonrasında Uşak’ta kısa bir süre yaşadı ve İnsan Hakları Derneği’nin kurulmasına öncülük etti. İzmir’e yerleştikten sonra, toplumsal çalışmalara katıldı ve bazı vakıfların kurucusu oldu. Ayrıca, siyasi arenada aktif bir rol oynadı ve Eşitlik ve Demokrasi Partisi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi gibi çeşitli partilerin kurucu üyeleri ve yönetim kurulu üyeleri arasında yer aldı. HDK’nin genel meclis üyeliği yaptı ve HDP İzmir 2. bölge milletvekili adayı olarak da görev yaptı. Son olarak, Yeşil Sol Parti’nin Eş Sözcülüğüne seçildi.

You cannot copy content of this page