İbrahim Hakkı Hoca kimdir? Hayatı? Eserleri?

29.10.2023
A+
A-
İbrahim Hakkı Hoca kimdir? Hayatı? Eserleri?

İbrahim Hakkı Hoca kimdir? Hayatı? Eserleri? Soruları Arama motorlarında ve bilgivip.com adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (bilgivip.com) sizin için İbrahim Hakkı Hoca kimdir? Hayatı? Eserleri? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun vip bilgiler sizlerle.

Erzurum’un Hasankale ilçesinde 1703 yılında doğan İbrahim Hakkı Hazretleri, babasından zâhirî ilimler olan tefsir, hadis ve fıkıh gibi alanlarda eğitim aldı. Ayrıca, Molla Muhammed Sıhrânî Hazretleri’nden astronomi, matematik gibi çağının fen ilimlerini öğrenme fırsatını buldu. Ama asıl amacı, Allah Teâlâ’nın zâtında ve sıfatlarında marifet sahibi olmak ve ruhsal şifalar sağlamak içindi. Bu amaçla, İsmail Fakîrullâh Hazretlerinin sohbetleri ve hizmetiyle manevi bir yolculuğa çıktı.

İsmail Fakîrullâh Hazretlerinin vefatından sonra Erzurum’a geri döndü. Küçük yaşta ayrıldığı Hasankale’ye dönüp yerleşti. Burada evlendi ve bir süre yaşadıktan sonra İstanbul’a gitmeye karar verdi. Sultan Mahmud Han ile görüştü ve saray kütüphanesinde çalışmalar yürüttü. Ancak bir yıl sonra, Erzurum’daki Abdurrahmân Gâzi Zâviyesine talebe yetiştirmek üzere tayin edilince, tekrar Erzurum’a yerleşti.

Erzurum’da uzun yıllar boyunca talebeler yetiştirmek için büyük bir çaba sarf etti. 1755 yılında tekrar İstanbul’a dönerek burada önemli hizmetlerde bulundu. 1763 yılında Tillo’yu ziyaret etti ve burada bir süre yaşadı. Hac seferine çıkarak ibadetlerini yerine getirdikten sonra memleketine döndü. Burada uzun yıllar boyunca ilmi çalışmalarına devam etti. 19 Cemâziyelâhir 1194 (22 Haziran 1780) tarihinde, Perşembe günü vefat etti ve Tillo’da, hocası İsmail Fakîrullâh Hazretlerinin kabrinin yanına defnedildi.

Sizler için bizlerde en net bilginin kaynağı olarak İbrahim Hakkı Hoca kimdir? Hayatı? Eserleri? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

You cannot copy content of this page