İlahiyat staj nerede yapılır? İlahiyat Staj nasıl yapılır? İlahiyat staj zorunlu mu?

21.09.2022
A+
A-
İlahiyat staj nerede yapılır? İlahiyat Staj nasıl yapılır? İlahiyat staj zorunlu mu?

İlahiyat staj nerede yapılır? İlahiyat Staj nasıl yapılır? İlahiyat staj zorunlu mu?

Öncelikle VIP bilgi için özgün bilginin adresi olan vipbilgi.com’ u tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sizin için güncel bilgiler araştırdık. Sizin de merak ettiğiniz, İlahiyat staj nerede yapılır? İlahiyat Staj nasıl yapılır? İlahiyat staj zorunlu mu?

Staj faaliyeti öğrencinin öğrencisi olduğu mesleki eğitim alanında uygulamalı iş deneyimi elde etmesidir. Staj faaliyetinin öğrencinin diploma programı için zorunlu olması beklenmez. Ancak staj yapılacak ekonomik sektör, öğrencinin mevcut mesleki eğitim programı ile ilgili bir sektör olmalıdır.

İlahiyat kaç yıllık sorusuna yanıt olarak verilebilecek iki ayrı seçenek bulunmaktadır. Türkiye’de çok sayıda üniversitede sözel puan türüyle öğrenci alan ve lisans düzeyinde eğitim veren 4 yıllık bölüm mevcuttur. 2 yıllık ön lisans bölümü ise sadece Açıköğretim Fakültesinde yer almaktadır.

Türkiye’de 2013’ten bu yana İlahiyat Fakülteleri ismini İslami İlimler‘e bırakıyor. Yeni kurulan fakültelerin ismi de İslami Bilimler olarak belirleniyor. Söz konusu okullardan biri olan Muş Alparslan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin adı, 2013’te İslami İlimler Fakültesi olarak değiştirildi.

İslami İlimler bölümünün amacı öğrencilere İslam dininin temel ilkelerini öğretmektir. Bölümde okuyan öğrencilere İslam hukuk kurallarını kapsayan fıkıh, kelam ve hadis gibi ilimler de öğretilir. Kuran meali ve tefsiri yapan kişi sayısını arttırmak da bölümün temel amaçları arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı koordinesinde hayata geçirilen “Kariyer Kapısı Staj Seferberliği Projesi” kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığınca il müftülüklerine bağlı birimlerde staj seferberliği başlatılmıştı.

Proje kapsamında 8 İlahiyat Fakültesi öğrencisinin katılımıyla başlayan staj programı sona erdi. İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda kapanış programı düzenlendi. 15.08. 2022 günü Programa katılan öğrencilere “Katılım Belgeleri” ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

You cannot copy content of this page