Ertoşi aşireti lideri İskender Ertuş kimdir, ne iş yapar? Kaç yaşında? İskender Ertuş kaç eşi var? İskender Ertuş eşi kimdir?

08.05.2023
A+
A-
Ertoşi aşireti lideri İskender Ertuş kimdir, ne iş yapar? Kaç yaşında? İskender Ertuş kaç eşi var? İskender Ertuş eşi kimdir?

İskender Ertuş kimdir, nerelidir? Kaç yaşında? İskender Ertuş hangi aşiret lideri? İskender Ertuş serveti? İskender Ertuş kimdir Serveti ne kadar? Ertoşi aşireti lideri İskender Ertuş kimdir ne iş yapar? Kaç yaşında? İskender Ertuş kaç eşi var? İskender Ertuş eşi kimdir?

Evet son zamanlarda hayli merak edilen bir isimdir, Van’ın Başkale ilçesi nin önde gelen simalarından biri olarak tanınır. Ertoşi Aşiretinin reisi olan İskender Ertuş hakkında merak edilen soruları bir hayli biriktirdi. Kendisi özellikle geçtiğimiz yıllarda oğluna yapmış olduğu düğün ile gündeme geldi. Daha sonrasında gündeme eşinin vefatı ile geldi. Dünyanın en büyük aşiretlerinden bir tanesinin reisi olan İskender Ertuş Ocak 2022 tarihinde Ankara’da yapılan bir kutlama ile CHP’ye katıldı. 1955 yılında Van’ın Başkale ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Van’da tamamladı. Babası Mahmut Ertuş’un 1979 yılında vefat etmesinin ardından 12 aşiret liderinin önerisi ve talebi üzerine Ertoşi Aşireti’nin liderliğine seçildi. 1989-2002 yılları arasında 3 dönem Başkale’de belediye başkanlığı görevini yürüttü. Bölgede ‘barış elçisi’ kimliğiyle de ön plana çıkan Ertuş, bu zamana kadar birçok husumeti ve anlaşmazlıkları barış ile sonuçlandırmıştır. Öte yandan tarım, hayvancılık, akaryakıt, inşaat ve madencilik üzerine birçok şirketi bulunan Ertuş, yüzlerce kişiyi istihdam sağlayan bir iş insanıdır.

Başkale’de Ertuşi ailesinin liderlerindendir.

1990’lı yıllarda üç dönem Başkale Belediye Başkanlığı yapmıştır. İskender Ertuş aşireti Yaklaşık 8.000 000 kişilik nüfusa sahiptir. İskender Ertuş 1955 senesinde Van’ın Başkale ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitimini memleketinde tamamladı. Babası Mahmut Ertuş’un vefat etmesi sebebi ile 12 aşiret liderinin önerisi ve talebi üzerine Ertoşi Aşireti’nin liderliğine seçildi.

Ertoşi ya da Ertoşî, Kürt aşiretler birliği. Mendikan ve Hacîmendan adında iki kola ayrılmış olan 12 aşiretten müteşekkildir. Ağırlıklı olarak Hakkâri, Van, Batman ve Şırnak’ta yerleşiktirler. Bazı kaynaklar Ertoşî aşiretinin 14 kol olduğunu yazar fakat 12 kol olduğu yönündeki bilgilerde bulunmaktadır.

Aynı zamanda Sedat Peker’in 2 Ekim 2019 tarihinde facebookta paylaştığı bir resimde ” Ertoşi Aşireti’nin Lideri Sayın İskender Ertuş Bey, Film Yapımcısı Sayın Nuri Yıldırım Bey ziyaretime gelerek şahsımı onurlandırdılar. İskender abiyle Ortadoğu’daki halkların tarihleri ve kültür zenginlikleri üzerine yaptığım sohbetten çok keyif aldım.” demiştir.

Örneğin Grawî aşiretinden teterxan ailesinin soyundan gelen Şekir Axa uzun yıllar Ertoşi aşiretine liderlik yapmıştır fakat köken itibarıyla ağa değildir diğer yandan Miralay Seid Paşa (Karabıyık)’nın ağa yerine aşiretin lideri diye adlandırılması aşiret içi demokrasi konusunda bize ipucular vermektedir.

Ertoşi aşiretine bağlı Şerefan aşireti lideri İskender Ertuş, dün Ankara’da düzenlenen törenle CHP’ye katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’ye katılan İskender Ertuş ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. CHP’ye katılan bin 37 kişi adına İskender Ertuş’a rozet takan CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve CHP Doğu Masası Koordinatörü Devrim Barış Çelik eşlik etti. İskender Ertuş, daha önce aşiretlerinin nüfusunun 2 milyona yakın olduğunu açıklamıştı. Ertoşiler, daha önce desteğini Doğru Yol Partisi (DYP), sonra kapatılan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve son olarak da AK Parti için açıklamıştı.

You cannot copy content of this page